Нещодавно Стамбул об’єднав науковців, політологів, істориків, журналістів, аспірантів та студентів у рамках проекту «Зміцнення міжкультурних зв’язків, подолання стереотипів» (EU Project 2017. «Strengthen Cross-Cultural Connections, Embrace the Differences»).
Захід реалізовувався Стамбульським фондом науки та культури у межах програми освітніх обмінів Еразмус+. До участі у ньому був запрошений і Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, делегація якого презентувала українські культурні та освітні традиції, модерувала секції та виступала із науковими доповідями.
Про це йдеться в публікації на сайті Діловий Переяслав.
Цей проект об’єднав представників різних національностей, зокрема українців, турків, сирійців, молдаван, бразильців, бангладешців тощо. Були охоплені провідні навчальні заклади та різноманітні фундації і фонди з різних країн: Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університету імені Григорія Сковороди, Національний університет «Острозька академія», Стамбульський університет, Аграрний університет Республіки Молдова, Стамбульський фонд науки та культури, Сирійська організація громадянського суспільства тощо.
Під час обговорення були актуалізовані питання культурних стереотипів щодо арабського світу у міжнародних ЗМІ, особливості релігійних традицій різних народів та можливості діалогу і мирного співіснування, пошук тем, які б сприяли реалізації спільних освітніх проектів, зменшення конфліктогенності регіонів, мінімізація агресії під час міжетнічних, релігійних, політичних та міжнародних конфліктів.
Наша група представила дві теми: «Міграція в Україні» та «Засоби масової інформації про проблеми імміграції та біженців», які викликали жваву дискусію.
Спогадами про участь у проекті поділилася аспірантка Переяслав-Хмельницького університету Юлія Молоткіна:
— Я пам’ятаю, як хвилювалася, коли ми їхали у квартиру сирійської родини в Стамбулі. Не була впевнена, що ця сім’я мене сприйме через культурні відмінності. Всю інформацію, що я мала про Сирію, отримувала з мас-медіа, а думка про цей народ була заангажованою. Проте після зустрічі стереотипи були зруйновані. Я не почула історію про економічні наслідки міграційної політики, проте із захопленням слухала батьків, які хотіли кращого майбутнього для своїх дітей, сирійців, які так сильно люблять свою Батьківщину.
Ще один студент вишу Богдан Черненко згадував, що у перший день познайомився з чудовими носіями турецької, молдавської та сирійської культури, спілкувався, дискутував з сирійськими студентами, і це було найбільшим враженням під час перебування в проекті.
Учасник проекту Андрій Філінський вважає, що зміцнення міжкультурних зв’язків має великі перспективи для подальшого розвитку. Він, зокрема, допомагає поглибити розуміння сучасного полікультурного світу, який має соціокультурно та інтелектуально збагачувати народи в умовах планетарних викликів ХХІ ст.
Проект завершився підготовкою матеріалів для короткого фільму про подолання стереотипів, який згодом буде доступний в он-лайн режимі.
Після завершення проекту 4 жовтня у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди пройшла конференція, де були оприлюднені його результати. Учасники зібрання обговорили проблеми війни, тероризму та етнічних конфліктів, які зумовлюють масову міграцію в усьому світі.