Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > У Криму сперечаються про необхідність повернення татарських назв населеним пунктам

У Криму сперечаються про необхідність повернення татарських назв населеним пунктам

Кримські татари повинні прийняти найактивнішу участь в акції "громадського лобіювання" законопроекту депутата від НУНС Олеся Донія про відновлення історичної топонімії Криму. До цього їх закликає кримсько-татарський щотижневик "Авдет": "Давайте покажемо, наскільки ми не на словах, а на ділі можемо бути єдині".

Видання публікує текст листа українською мовою, підготовлений "кримсько-татарською ініціативною молоддю". Текст можна вирізати, "по можливості зробити ксерокопії і відправити депутатам ВР" рекомендованим листом з повідомленням, закликає газета.

“Авдет” надрукував список народних обранців, "здатних вплинути на просування і прийняття даного законопроекту". Серед них переважають українські націоналісти: Володимир Яворівський, Ольга Герасимюк, Андрій Парубій, Юрій Стець, Ярослав Кендзер та інші, стверджує російське видання Новый Регион.

"Україні необхідно осмислити своє історичне минуле, - говориться в заяві, - заглибитися в історію європейських народів і визнати, що історія України - це не лише історія українців, а й історія кримських татар, кримчаків, караїмів та інших народів. Якщо принципи, які декларує Ваша політична сила є справжніми, а підтримка в облаштованості, інтеграції кримсько-татарського народу - не чергові "загравання" перед виборами, просимо Вас зробити вагомий внесок у відновлення історичної справедливості в нашій країні".

"Сподіваюся, що ми нарешті позбудемося радянської спадщини в назвах населених пунктів нашої Батьківщини, які є символами злочинного комуністичного режиму, і почнемо замість "Кіровських", "Радянських", "Ленінських", використовувати історичні назви населених пунктів Криму", - так пропонує закінчити лист ініціативна кримсько-татарська молодь.

"Авдет" також опублікував велику кольорову карту Криму 20-х років із втраченими кримсько-татарськими назвами сіл і міст.

А от російські ЗМІ вбачають у подібних новаціях порушення конституційних норм, повідомляє Новый Регион. Зокрема, газета "Кримська правда" пише, що депутат-НУНСовець діє зі знайомим сталінським розмахом, наприклад у Раздольненському районі пропонується зміна до 95% назв, відзначає видання. Крім повернення тюркських найменувань, деякі російські пропонується замінити на українські.

"Найцікавіше полягає в тому, - пише "Кримська правда", - що законопроект Донія є не лише витратним (його реалізація ляже на плечі державного і місцевого бюджетів), а й незаконним. Він грубо порушує Закон України "Про географічні назви", у статті 5 якого говориться, що "перейменування географічних об'єктів здійснюється з урахуванням думки більшості населення, що проживає на території, де розташовані ці об'єкти, відповідно до закону про референдуми". Відповідно до статті 7 цього ж закону, перейменування розташованих у межах Кримської автономії географічних об'єктів входить у компетенцію Верховної Ради Криму, але ніяк не Верховної Ради України".

"Якщо подивитися на географічну карту півострова, з'ясується, що більшість назв кримських гір, рік, озер - тюркські, і ні в кого це не викликає відторгнення. Але зовсім інша справа - тотальне, та ще й по вказівці з Києва, перейменування населених пунктів", - підсумовує "Кримська правда".

За матеріалами Новый Регион

Посилання на тему:

Без Івановок і Танкових: Тимошенко займеться відновленням історичної топонімії Криму

04.12.2008

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novini-u-krayini/u-krimu-sperechayutsya-pro-neobhidnist-povernennya-tatarskih-nazv-naselenim-punktam