Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > «Така мечеть не буде благословенною»: окупанти ніяк не відкриють Соборну мечеть у Сімферополі

«Така мечеть не буде благословенною»: окупанти ніяк не відкриють Соборну мечеть у Сімферополі

 окупанти ніяк не відкриють Соборну мечеть у Сімферополі
12.06.2023

Російські ЗМІ у Криму щороку повідомляють про заплановане відкриття Соборної мечеті в Сімферополі, будівництво якої триває ще з 2015 року. Цього разу оголошено новий термін: до 1 липня «іміджевий проєкт Путіна» має бути завершений. Про це повідомив так званий прем’єр-міністр Криму Юрій Гоцанюк.

Український сходознавець Михайло Якубович прокоментував ситуацію з будівництвом Соборної мечеті в Сімферополі, а також розповів про причини постійної зміни дати завершення будівництва.

За його словами, подія відкладається через те, що на відкриття треба запросити відомих осіб, лідерів, а свого часу на це вплинула також пандемія:

— Очікувалося ще після 2014 року, що в будівництво вкладеться Туреччина, але вона не почала вкладатися. Росіяни хотіли б зробити в Сімферополі такий самий «хайп», як вони свого часу зробили в Москві з відкриттям там так званої Соборної мечеті, куди прибуло багато гостей. Щодо Криму, то я не знаю, кого вони там зараз можуть зібрати. Зрозуміло, що можуть бути якісь маргінали з мусульманського світу, але це зовсім не той рівень, який хотіла б Росія. Мені здається, що це пов’язано з одного боку з цим, а з другого — [що] біля будівництва мечеті «гріється» насправді дуже багато особистостей з російських муфтіятів. І тому це також дуже важлива річ для них.

Ситуацію з відкриттям прокоментував і муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов, згадавши про врахування справжніх мотивів нинішніх натхненників будівництва: 

— Якщо мечеть будується з політичних мотивів або через якісь інші мирські вигоди, то, звичайно, така мечеть не буде благословенною. <…> Мусульмани бачать, що будується й відкривається мечеть, але часто не думають, для чого ця мечеть будувалася й відкривалася, хто її побудував, і який мотив цього будівництва. І все-таки є мусульмани, які це розуміють — вони кажуть: мечеть побудована за політичними мотивами, для того, щоб вплинути на народ, на кримських татар, кримських мусульман. 

Шейх Мурат вважає, що дії адміністрації Духовного управління мусульман Криму і Севастополя (ДУМКіС) в інтересах російської влади зводять нанівець усі добрі наміри:

— Звичайно, з мого боку як муфтія, було б не дуже правильно критикувати іншого муфтія та казати, що він зробив щось неправильно. Але як мусульмани, в першу чергу як керівництво духовного управління, ми розуміємо, які існують правила та канони, які є у нас цінності. І якщо людина каже, що щось робить заради Всевишнього й бажає, щоб людям було добре, але при цьому робить [це] заради влади, заради підтримки «президентських слів», заради мирських благ — така справа, правду сказати, не буде гарною. 

На думку Мурата Сулейманова, мусульмани Криму й мусульмани в інших країнах не завжди правильно оцінюють будівництво мечеті в Сімферополі:

— Не всі мусульмани у світі розуміють, що відбувається у Криму, бо об’єктивної інформації насправді замало. Вірні побачать: велика мечеть — приходитимуть молитимуться. І, звісно, на це вони мають право. <…> Настане час, коли всі відповідатимуть перед Всевишнім Аллагом.

Теги: 
Мурат Сулейманов
Соборна мечеть
Сімферополь
Михайло Якубович
Крим

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/taka-mechet-ne-bude-blagoslovennoyu-okupanty-niyak-ne-vidkryyut-sobornu-mechet-u