Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Історія > Учасник битви за Москву: «Поки я був на фронті, моїх батька й матір депортували з Бахчисарая в Узбекистан»

Учасник битви за Москву: «Поки я був на фронті, моїх батька й матір депортували з Бахчисарая в Узбекистан»

1

Кримський татарин Рустем Меметов — учасник битви за Москву, Сталінградської битви та звільнення Білорусії. Його дитинство і юність пройшли в рідному Криму, в Бахчисараї, а молодість — на фронтах війни, звідки йому довелося повернутися на чужину.

На фронт він пішов 20-річним хлопцем. Двічі отримував важкі поранення, через що в 44-му був комісований гарнізонної комісією. Ветеран зізнається, що навіть пройшовши депортацію, він не зміг змиритися з «болем втрати друзів і бойових товаришів, яка до цих пір не згасла в серці». Однак не тільки сумними подіями запам’яталася фронтове життя, каже Рустем-аг’а.


Ветеран, що пережив загибель друзів на війні і смерть близьких до депортації, не любить згадувати про погане. Каже: «Під час Сталінградської битви вибивали німців з окупованого села на фронті. Так от, прийшли ми в якийсь будинок, шикарний такий. А там столи накриті. Чого там тільки не було — і випивка, і їжа. Але я сказав сержантові, нічого не їси — це може бути отруєним. А він мені відповідає — я вже все встиг спробувати. Відмінно, смачно дуже», — сміючись розповідає ветеран.


Сьогодні Рустемові Меметову — 93. Проте ніхто не дає йому цього віку — він як і раніше сповнений сил і енергії, а ще у нього чудова пам’ять. Секрет його довголіття простий: «Читайте намаз п’ять разів на день, вірте в Бога і пам’ятайте, що рух — це життя».


Зовсім недавно за порадою рідних і друзів Рустем- аг’а написав книгу, яку назвав «Нелегкий шлях довжиною в життя». Це збірка спогадів людини з цікавою долею, повної повчальних історій для майбутніх поколінь — це шлях завдовжки в дев’яносто років. Одна з найбільш зворушливих розповідей оповідає про депортацію, яка була здійснена в той момент, коли Рустем і його двоє рідних братів воювали на фронті. «А в цей час моїх батька й матір депортували з Бахчисарая, де я колись народився, в далекий Узбекистан, як зрадників і пособників окупантів», — говорить ветеран і на його очі навертаються сльози.


Щорічно в будинку гостинного і щедрого Рустема Меметова збираються друзі і близькі йому люди, щоб послухати історії воєнних років з вуст безпосереднього учасника тих далеких подій. Про одне жалкує ветеран, що про таких як він, «держава згадує лише напередодні свят».


Мирослава Канарська
Крим. Реаліі

09.05.2014

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/istoriya/uchasnik-bitvi-za-moskvu-poki-ya-buv-na-fronti-moyih-batka-y-matir-deportuvali-z