Учасник битви за Москву: «Поки я був на фронті, моїх батька й матір депортували з Бахчисарая в Узбекистан»

1
Кримський татарин Рустем Меметов — учасник битви за Москву, Сталінградської битви та звільнення Білорусії.
09.05.2014
Оцініть статтю: 
(159 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

Кримський татарин Рустем Меметов — учасник битви за Москву, Сталінградської битви та звільнення Білорусії. Його дитинство і юність пройшли в рідному Криму, в Бахчисараї, а молодість — на фронтах війни, звідки йому довелося повернутися на чужину.

На фронт він пішов 20-річним хлопцем. Двічі отримував важкі поранення, через що в 44-му був комісований гарнізонної комісією. Ветеран зізнається, що навіть пройшовши депортацію, він не зміг змиритися з «болем втрати друзів і бойових товаришів, яка до цих пір не згасла в серці». Однак не тільки сумними подіями запам’яталася фронтове життя, каже Рустем-аг’а.


Ветеран, що пережив загибель друзів на війні і смерть близьких до депортації, не любить згадувати про погане. Каже: «Під час Сталінградської битви вибивали німців з окупованого села на фронті. Так от, прийшли ми в якийсь будинок, шикарний такий. А там столи накриті. Чого там тільки не було — і випивка, і їжа. Але я сказав сержантові, нічого не їси — це може бути отруєним. А він мені відповідає — я вже все встиг спробувати. Відмінно, смачно дуже», — сміючись розповідає ветеран.


Сьогодні Рустемові Меметову — 93. Проте ніхто не дає йому цього віку — він як і раніше сповнений сил і енергії, а ще у нього чудова пам’ять. Секрет його довголіття простий: «Читайте намаз п’ять разів на день, вірте в Бога і пам’ятайте, що рух — це життя».


Зовсім недавно за порадою рідних і друзів Рустем- аг’а написав книгу, яку назвав «Нелегкий шлях довжиною в життя». Це збірка спогадів людини з цікавою долею, повної повчальних історій для майбутніх поколінь — це шлях завдовжки в дев’яносто років. Одна з найбільш зворушливих розповідей оповідає про депортацію, яка була здійснена в той момент, коли Рустем і його двоє рідних братів воювали на фронті. «А в цей час моїх батька й матір депортували з Бахчисарая, де я колись народився, в далекий Узбекистан, як зрадників і пособників окупантів», — говорить ветеран і на його очі навертаються сльози.


Щорічно в будинку гостинного і щедрого Рустема Меметова збираються друзі і близькі йому люди, щоб послухати історії воєнних років з вуст безпосереднього учасника тих далеких подій. Про одне жалкує ветеран, що про таких як він, «держава згадує лише напередодні свят».


Мирослава Канарська
Крим. Реаліі

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.