Ісламська тематика в українській Вікіпедії висвітлена недостатньо

Магістр релігієзнавства, аспірант кафедри культурології Інституту філософської освіти і науки НПУ ім. М. П. Драгоманова, член Молодіжної асоціації релігієзнавців Олексій Савченко
Ісламська тематика в українській Вікіпедії висвітлена недостатньо
18.01.2016
Оцініть статтю: 
(376 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У січні Вікіпедія святкує день народження свого україномовного розділу. Наш кореспондент поспілкувався з одним із вікіпедистів, магістром релігієзнавства, аспірантом кафедри культурології Інституту філософської освіти і науки НПУ ім. М. П. Драгоманова, членом Молодіжної асоціації релігієзнавців Олексієм Савченком, поставивши йому кілька запитань стосовно саме українського сегменту Вікіпедії.

Пане Олексію, наскільки висвітлена ісламська тема в українському сегменті Вікіпедії?

− Насправді ісламська тематика, як і багато інших напрямів, в україномовному розділі Вікіпедії висвітлена не досить добре. Оскільки, по-перше, частина публікацій є результатом перекладу статей з інших мовних розділів, тому помилки виникають вже через те, що це переклад. По-друге, проект є волонтерським, і тому зусилля, які докладають до нього здебільшого дописувачі, не мають систематичного характеру. Тобто стаття може бути поліпшена в одному абзаці, але лишитися вельми сумнівною в інших місцях. Бо на те, щоб щось виправити, потрібно часом трохи більше зусиль і уваги, ніж на те, щоб просто написати щось наново, але так теж не можна робити, бо можуть початися так звані «війни редагувань». Ну і взагалі, поганий стиль − відкидати попередній доробок. Проте, повертаючись до питання про висвітленість ісламської тематики в україномовному розділі Вікіпедії, хочу зазначити, що «червоних» посилань (тобто статей, які потребують створення) досить багато, а ті статті, що існують, зазвичай є досить короткими і не оформленими…

А чи достовірні публікації, чи не множать інформацію, що закріплює усталені міфи та упереждення щодо Ісламу та його послідовників?

− Я не помітив надто ісламофобських тенденцій в українській Вікіпедії і серед вікіпедистів, але впевнений, що якщо пошукати, то можна їх знайти. Як приклад якогось непорозуміння в цьому контексті мені пригадується випадок зі статтею про Пророка Мухаммада, коли один користувач наполіг на перейменуванні її на «Магомет» і аргументував це тим, що використання цього варіанту написання є усталеною українською традицією. А потім позмінював написання імені Пророка у тілі інших статей. Ну, я написав на сторінці обговорення, що не погоджуюся, але мені було ліньки з ним воювати. Думаю, з часом питома вага свідомих людей у Вікіпедії збільшиться, і вони змінять все, як треба. Цей випадок показує нам також важливу термінологічну проблему, адже одна справа чіплятися за сумнівні традиції, а інша − керуватися здоровим глуздом і використовувати науковий підхід. Ми наразі можемо задати цьому тон, використовувати точніші переклади, транслітерацію, транскрипцію тощо. До речі, для повноти картини хочу згадати про дочірні проекти Вікіпедії, зокрема про Вікіджерела. Там є повний текст і скани Біблії українською мовою в перекладі І. Огієнка. Нещодавно вийшов друком переклад смислів Корану, виконаний Михайлом Якубовичем. Чому б його також там не розмістити?

Оскільки Вікіпедія − відкрита для публікацій, то заповненням лакун у мусульманському напрямі мали б перейматися й самі мусульмани?

− Вікіпедія дійсно є повністю відкритим проектом, і редагувати її може будь-хто.

Чи не несе це певних ризиків її репутації? Будь-хто може щось собі напридумувати-нафантазувати і спокійнісінько оприлюднити у Вікіпедії, вводячи в оману мільйони користувачів…

− Так, там є певна «ієрархія» користувачів: патрульні, адміністратори, бюрократи тощо. Але слід правильно це розуміти. Адміністратори радше обслуговувальний персонал, аніж «диктатори» чи «володарі світу». Вони виконують, як на мене, багато нудної, але важливої роботи. Зокрема, слідкують за дотриманням правил. А правила встановлює спільнота зареєстрованих користувачів під час обговорень і голосувань. Якщо хтось не враховує правила Вікіпедії, то зміни у статті можуть бути безапеляційно відкинуті. Якщо починаються війни редагувань, то на статтю можуть бути накладені обмеження для редагування. Бо є й так звані «вандали», що просто псують проект. Тому, звісно, якщо самі мусульмани перейматимуться якістю інформації про Іслам у Вікіпедії, то це відповідно вплине на зміст статей та якість інформації.

Треба враховувати правила Вікіпедії, посилатися на авторитетні джерела, які можуть створювати релігієзнавці, коли, наприклад, пишуть статті у наукові збірки. А потім, коли це вже опубліковано, посилатися на себе та інтегрувати свої доробки у відповідні статті.

Тож мусульмани самі мають наповнювати Вікіпедію інформацією про Іслам, історію, культуру, традиції та редагувати вже опубліковані статті?

− Перейматися цим повинні не тільки мусульмани. Чим більше користувачів досягнуть консенсусу в редагуванні однієї статті, тим більш повною та достовірною вона буде. Можуть бути враховані суперечливі точки зору, але всі вони повинні мати якесь підґрунтя, аргументацію. Це не всім може сподобатися.

Я так зрозуміла, що Ви й самі поповнюєте скарбничку Вікіпедії?

− Я більше люблю Вікіпедію, ніж редагую її. Час від часу щось дописую, виправляю, редагую, але я не можу похизуватися шаленим доробком. Проте намагаюся робити так, щоб мій внесок був змістовним.

Дякую!

Як нещодавно повідомляв «Іслам в Україні», у січні Вікіпедія святкує дні народження аж трьох своїх сегментів: 12 січня — кримськотатарськї Вікіпедії, 15 січня — англійської, а 30 січня — розділ Вікіпедії українською.

Довідково:

«Вікіпедія» була запущена онлайн 15 січня 2001 року й одразу показала вражаючий результат − за півроку було додано 8 тисяч статей, а вже до кінця 2001 року вона містила 20 тисяч публікацій 18-ма мовами. 9 вересня 2007 року англійська частина «Вікіпедії» зросла до понад 2 млн статей і стала найбільшою енциклопедією за всю історію людства.

Перша стаття українською мовою була створена 30 січня 2004 року. На сьогодні українська Вікіпедія — найбільша енциклопедія українською мовою, яка будь-коли існувала. В ній нараховується понад 550 тисяч статей, і вона посідає 16-те місце за кількістю публікацій серед 288 мовних розділів, має близько 2300 зареєстрованих користувачів, які протягом останнього місяця здійснили принаймні одне редагування, а за всю історію її редагувало понад 41 тисяча осіб. Українська Вікіпедія є найвідвідуванішим україномовним інформаційним ресурсом: так, відвідуваність цієї онлайн-енциклопедії становить близько 90 млн переглядів сторінок на місяць.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.