Уповноважений з прав людини заявляє про численні порушення свободи віросповідання в Україні

1
Моніторинг омбудсмена свідчить про наявність багатьох проблем у сфері забезпечення прав людини на свободу совісті та віросповідання
14.02.2012
Оцініть статтю: 
(391 оцінка)
oksana
Зображення користувача oksana.

Питання реституції церковної власності в Україні є нагальною проблемою державно-конфесійних відносин у сучасних умовах. Таку думку висловила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова у щорічній доповіді про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні.

Друковану версію доповіді 8 лютого вона представила під час свого виступу у сесійній залі парламенту, повідомляє Інститут релігійної свободи.

На переконання Уповноваженого, процес повернення релігійним організаціям культових будівель та іншого майна культового призначення має продовжуватись і потребує врегулювання відповідним законом.

«Його прийняття могло б суттєво знизити гостроту конфліктів, які продовжують бути джерелом напруженості у міжконфесійних та державно-церковних відносинах», – вважає Ніна Карпачова.

У доповіді зазначено, що на сьогодні релігійні організації України забезпечені культовими спорудами лише на 69 %. Загалом близько 8 тисяч релігійних організацій в Україні здійснюють релігійну діяльність у орендованих приміщеннях або пристосованих під молитовні.

На відміну від попередніх років, цього разу доповідь омбудсмена містить окремий розділ під назвою «Свобода світогляду та віросповідання».

У документі викладено загальні дані про релігійну ситуацію в Україні станом на початок 2011 року (хоча вони датуються 2012 роком, - ред. ІРС). Зокрема, наведена статистика стану релігійної мережі та характеристика основних конфесійних напрямів.

Так, у доповіді зазначається, що послідовниками ісламу зареєстровано близько 1200 громад, найбільше з них – на території АР Крим. Кількість діючих мечетей становить 319, з них 238 – на території Криму.

Моніторинг омбудсмена свідчить про наявність багатьох проблем у сфері забезпечення прав людини на свободу совісті та віросповідання.

Упродовж 2011 року до Уповноваженого «надійшло 4760 звернень від 99 486 тис. осіб з питань удосконалення чинного законодавства про свободу совісті і релігійні організації, процедури відновлення права релігійних громад на реституцію церковного майна, націоналізованого (конфіскованого) за часів колишнього Союзу РСР, повернення релігійним організаціям культових та інших церковних споруд, які перебувають у державній або комунальній власності, реалізації права на виділення земельних ділянок, оренди об’єктів нерухомості для релігійної діяльності, вжиття заходів щодо протидії розпалюванню міжконфесійної ворожнечі».

При цьому близько 70 % цих звернень стосувалося порушення права віруючих на альтернативну форму обліку платників податків без застосування ідентифікаційного номера.

Уповноважений з прав людини повідомила, що нею відкрито провадження (за зверненням голо­ви громадського об’єднання «Ліга мусульманок «ІНСАФ» Лутфії Зудієвої) щодо захисту прав жінок-мусульманок фотографуватись для оформлення паспорта громадянина України у традиційному головному уборі (хіджаб).

Омбудсмен вважає, що вирішення цього питання, поруше­ного мусульманською громадою України, може бути врегульовано лише шляхом внесення змін до нормативно-правової бази, що регулює цю сферу.

Ніна Карпачова зазначила, що для гармонізації національної моделі суспільно-релігійних та державно-церковних відносин з європейськими стандартами потрібно якнайшвидше прийняти Концепцію державно-конфесійних відносин в Україні та оновити чинне законодавство.

Слід зауважити, за словами парламентського омбудсмена, «у нинішніх умовах відносини між церквою і державою дедалі набувають характеру рівноправного діалогу».

За матеріалами ІРС

Посилання на тему:

У США констатували, що уряд України в цілому дотримується свободи релігії

Питання забезпечення свободи віросповідання залишається без уваги представників органів влади

Мусульмани Криму стикаються зі значними труднощами при поверненні культових споруд

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.