Дипломатичне протистояння «Ізраїлю» та Туреччини з новою силою спалахнуло на міжнародному форумі в Ялті. Турецький міністр з питань взаємин з ЄС Егемен Багіс демонстративно покинув залу засідання форуму під час виступу президента «Ізраїлю» Шимона Переса, який приїхав до Ялти в пошуку союзників у боротьбі з палестинцями, передає ІА «Курсор», посилаючись на газету Today's Zaman.
Інцидент стався в п'ятницю, 16 вересня, на восьмому щорічному саміті «Україна і світ: спільні виклики, спільне майбутнє».
Багіс покинув залу засідання і повернувся, як тільки Перес завершив свій виступ.
У ході виступу Перес не забув згадати про напруженість у відносинах між Туреччиною та «Ізраїлем». Він заявив, що «прохолодність» у відносинах двох країн витікає з позиції турецького уряду.
Відносини Туреччини й «Ізраїлю» загострилися після того, як останній відмовився вибачитися за загибель турецьких громадян на «Флотилії свободи» у травні 2010 року. У пресі навіть з'являлися публікації, згідно з якими Анкара має намір направити до берегів «Ізраїлю» як мінімум три бойові кораблі, пише «Іслам для всіх» з посиланням на Лента.ру.
У 2009 році в ході дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган відмовився брати участь у дискусії з Пересом. Ердоган покинув дискусійний майданчик після того, як ведучий перервав його відповідь на виступ президента «Ізраїлю». Тоді Ердоган протестував проти операції «Литий свинець», яку «Ізраїль» провів у секторі Газа.
Туреччина та «Ізраїль» є важливими союзниками Вашингтона. 16 вересня стало відомо про те, що президент США Барак Обама має намір зустрітися з прем'єр-міністром Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом і главою ізраїльського уряду Біньяміном Нетаніягу, щоб переконати сторони нормалізувати відносини, повідомляє Agence France-Presse.
Передбачалося, що зустрічі пройдуть в ході роботи Генеральної асамблеї ООН, чергова сесія якої відкривається в Нью-Йорку 20 вересня. Однак 17 вересня міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу заявив, що Туреччина не потребує посередництва США для врегулювання відносин з «Ізраїлем».
Перес шукає спільників
На форумі в Ялті Перес переслідував й іншу мету: знайти союзників у давньому протистоянні з Палестиною, повідомляє «Сегодня».
Наступного тижня Палестина має намір підняти в ООН питання про визнання її незалежною державою.
«Голосів мусульман та арабів вистачить для того, щоб проштовхнути це рішення. Америка обіцяла його заблокувати - але пізніше, на Раді безпеки. А поки справа дійде до ради — багато що може трапитися. Тож зараз у нашу підтримку кожен багнет на рахунку. Тому на конференції в Ялті він, окрім всього, збирає і пул прихильників Ізраїлю», - пояснив один із членів ізраїльської делегації.
Прем'єр-міністр «Ізраїлю» Біньямін Нетаньяху в п'ятницю закликав Палестину повернутися за стіл переговорів. У відповідь на це глава Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас ще раз запевнив, що його крок в ООН не є одностороннім, а був вимушеним через провал переговорів з «Ізраїлем» близько року тому.
23 вересня Махмуд Аббас має намір звернутися в ООН за визнанням Палестини в межах 1967 року зі столицею в Східному Єрусалимі. Однак «Ізраїль» відмовляється обговорювати повернення до кордонів 1967 року, а також ділити Єрусалим із палестинцями, оголосивши його своєю «вічною та неподільною столицею».
Крок Палестини викликав різку реакцію з боку «Ізраїлю», США і низки західних країн, пише Mir24.TV.
За матеріалами «Іслам для всіх»
Посилання на тему:
Туреччина розірвала торговельне й військове співробітництво з «Ізраїлем»
Туреччина мобілізує міжнародне співтовариство на визнання палестинської держави
Ердоган закликав до укладення близькосхідного миру на справедливих умовах
The Associated Press: Туреччина посилює свої позиції у відносинах з Тель-Авівом
В Туреччині тисячі людей зустріли Ердогана як «покорителя Давосу»