Талібан відмінить заборону на жіночу освіту

1
Експерти не погоджуються з твердженням, що таліби були проти жіночої освіти, швидше, їх не влаштовувала система освіти, яка встановилася після вторгнення військ США.
17.01.2011
Оцініть статтю: 
(462 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«Талібан» готовий зняти багаторічну заборону на відвідування шкіл афганськими дівчатками, повідомило інформаційне агентство ВВС News Online 14 січня. Міністр Фарук Вардак повідомив в інтерв'ю британському виданню Times, що «Талібан» радикально переглянув своє відношення до жіночої освіти у зв'язку з мирними переговорами з керівництвом НАТО і Афганістану, які ведуться в останні місяці з метою забезпечити мир у країні.

«Я сподіваюся, якщо на те буде воля Аллаха, незабаром відбудуться мирні, значущі переговори з нашою опозицією і ми не поступимося в питаннях, що стосуються основних прав людини і принципів, які дозволять нам забезпечити нашому народу якісну і гармонійну освіту», - сказав він.

За даними ВВС, таліби уклали угоду зі старійшинами сіл, в рамках якої дівчаткам і викладачам-жінкам дозволять повернутися у школи.

В той же час міністр говорить, що цей договір не вирішує проблеми на всіх рівнях жіночої освіти.

«Проблема в тому, що в багатьох провінціях Афганістану немає вчителів – ні жінок, ні чоловіків», - сказав він.

За часів правління «Талібану» серед мільйонів афганських учнів не було жодної дівчинки і жодного викладача жіночої статі. Сьогодні 38% учнів і 30% вчителів – жінки.

«Талібан» не проти освіти – він проти західної освіти»

Експерти не погоджуються з твердженням, що таліби були проти жіночої освіти, швидше, їх не влаштовувала система освіти, яка встановилася після вторгнення військ США.

Заборона була тільки «тимчасовою мірою» перед створенням власної національної системи освіти, говорить колишній високопоставлений чиновник «Талібану» й колишній посланник Афганістану в Пакистані Мулла Заїф (Mullah Zaeef).

«В Ісламабаді я розмовляв з працівниками багатьох іноземних посольств, з'ясовуючи, чи зацікавлені вони у фінансуванні жіночих шкіл, але вони не виявили інтересу», - сказав Заїф в інтерв'ю Guardian.

В кінці 1990-х в афганських школах вчилися 33 тисячі дівчаток, говорить Амір Мансорі (Amir Mansory) – експерт з питань освіти у шведському Комітеті у справах Афганістану, який десятиліттями надає фінансову підтримку школам цієї країни.

У деяких контрольованих «Талібаном» регіонах, зокрема, провінціях Пактіка і Вардак, Комітет навіть підтримував відносини з талібами.

«Це була свого роду таємна політика, - говорить Мансорі. - Ніхто не говорив, що дівчаткам можна ходити у школу, але в цих провінціях представники «Талібану» говорили зі мною з приводу можливого фінансування комітетом жіночих шкіл».

Минулого року відкрилися цілий ряд шкіл для дівчаток у провінції Кундуз, де також правлять таліби.

«Мені здається, «Талібан» не проти освіти – він проти західної освіти, - говорить Мансорі. - Якщо місцеві жителі хочуть, щоб їх дочки ходили у школу, «Талібан» розуміє, що не може цьому перешкоджати».

У лютому на півдні Афганістану в ефірі з'явиться нова освітня радіопередача, яка дозволить жінкам освоїти основи письменності. «Освічені жінки можуть отримувати вищу зарплату, вони можуть розуміти санітарну культуру», – зазначає один з розробників освітньої програми Джим Деніелс.

За матеріалами «Іслам для всіх»

Посилання на тему:

Новини

У Кабулі відкрився парк для жінок

В Кабулі відбулася конференція «Іслам і здоров'я»

Статті

Чому Іран - це «режим», а Афганістан - це «уряд»?

«Згуртувати Афганістан - завдання дуже складне»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.