Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > Мультикультуралізм перед викликами сучасності: філософське трактування з уст українського сходознавця

Мультикультуралізм перед викликами сучасності: філософське трактування з уст українського сходознавця

 філософське трактування з уст українського сходознавця
08.04.2019

В Азербайджані на базі Шамахінської астрофізичної обсерваторії імені Насреддіна Тусі у селищі імені Юсифа Мамедалієва (Піркулі) наприкінці березня проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Роль толерантності в ісламській культурі і її роль у розвитку людської культури (на прикладі Азербайджану)». Ініціатори й організатори заходу — Інститут філософії Національної академії наук Азербайджану й Інститут ісламської думки (США). Значну допомогу у проведенні конференції надало відоме Бакинське об’єднання «Ідрак» (IDRAK), яке пропагує ідеї толерантності і поміркованості.

У конференції взяли участь науковці з України, серед яких був перший перекладач смислів Корану українською з мови оригіналу, голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія», к.і.н., доцент Михайло Якубович.

Тема виступу пана Михайла — «Проблема мультикультуралізму в сучасній арабській філософії».

Доповідач окреслив основні підходи до розмаїття культур і загалом плюралізму світоглядів у працях таких сучасних арабських мислителів як Мухаммад Абід аль-Джабірі, Насір Хамід Абу Зейд, Мухаммад Аркун й інших. Зокрема, йшлося про те, що сучасні арабські дослідники дещо переосмислили свою спадщину й пропонують прочитання текстів радше у руслі західних світоглядів, а не традиційно мусульманських. Попри те, що їхні погляди значною мірою маргіналізовані в арабському світі, існує чимало здобутків, на які почали зважати. Це, зокрема, ідея «Парадигми довіри» Тага Абдуррахмана й інших.

Публіку зацікавив виступ, тому було чимало змістовних питань лекторові, запрошення опублікувати виступ у колективній монографії.

Детально про конференецію — на сайті Національної академії наук Азербайджану.

Нагадаємо, що що в Азербайджанському інституті теології 29 березня 2019 року відбувся семінар «Переклад Священного Корану іншими мовами», у якому взяв участь Михайло Якубович, виступивши з лекцією перед студентами і науково-педагогічними працівниками і взявши участь у дискусіях на цю тему.

Довідка: Михайло Якубович, відомий український сходознавець, кандидат історичних наук, перекладач, дослідник доктринальної і філософської думки ісламського світу. Голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія». Автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою з арабської (Медина, 2013, нові видання — Київ, 2015, Анкара, 2016 — 2 видання — з арабським текстом і лише з українським, Дніпро, 2016), офіційно опублікованого урядовими організаціями Саудівської Аравії і Туреччини, ісламськими організаціями України. Перекладач низки філософських і доктринальних праць ісламських мислителів (творів Аль-Фарабі й ібн Рушда, уривків з праць Міскавайга, Фахр ад-Діна ар-Разі, ібн Хальдуна, Абдессаляма Йассіна та ін.). Дослідник релігійно-філософської спадщини Кримського ханства. Опублікував (у тому числі й у співавторстві) декілька монографій і понад 100 наукових розвідок в Україні і закордоном. Учасник багатьох міжнародних наукових конференцій і дослідницьких проектів у США, Польщі, Німеччині, Бельгії, Італії, Саудівській Аравії, Ірані, Туреччині, Росії, Білорусі та ін.

З 2008 року працює на посаді доцента кафедри релігієзнавства й теології Національного університету «Острозька академія». У 2008 і 2010 роках стажувався у Польщі (Варшавський університет) і Саудівській Аравії (Науковий відділ Центру ім. короля Фахда з видання Корану в Медині); певний час працював в Інституті перспективних досліджень (Принстон, США). Популярності набули праці М. Якубовича, присвячені спадщині мусульманської екзегетики; дослідження проблем віри й розуму в мусульманській культурі, актуальних питань ісламу на теренах України, зокрема розвитку мусульманської філософської традиції в Золотій Орді і Кримському ханстві. М. Якубович уперше дослідив й опублікував дослідження філософської спадщини кримських мислителів Шарафа ад-Діна аль-Кримі, Саїда Ахмада аль-Кримі, Ібрагіма аль-Кримі, Абу ль-Бака аль-Кафауві, Мухаммада аль-Аккірмані та ін. На раніше невідомих рукописних матеріалах показав значення мислителів Кримського ханства в контексті розвитку посткласичної ісламської філософської думки (XIV–XVIII ст.) Член редакційної колегії міжнародного ісламського часопису «The Minaret of Islam», журналу «Украина и исламский мир» (м. Київ), Міжнародної асоціації гуманітаріїв (США), Ісламського коледжу перспективних досліджень (Норвіч, Велика Британія). Член редколегії журналу «Rocznik Tatarow Polskich» (Польща).

 

Теги: 
Михайло Якубович
мультикультуралізм
«Острозька академія»
Бакинське об’єднання «Ідрак»

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/multykulturalizm-pered-vyklykamy-suchasnosti-filosofske-traktuvannya-z-ust