Мультикультуралізм перед викликами сучасності: філософське трактування з уст українського сходознавця

Мультикультуралізм перед викликами сучасності: філософське трактування з уст українського сходознавця
Мультикультуралізм перед викликами сучасності: філософське трактування з уст українського сходознавця
08.04.2019
Оцініть статтю: 
(203 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В Азербайджані на базі Шамахінської астрофізичної обсерваторії імені Насреддіна Тусі у селищі імені Юсифа Мамедалієва (Піркулі) наприкінці березня проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Роль толерантності в ісламській культурі і її роль у розвитку людської культури (на прикладі Азербайджану)». Ініціатори й організатори заходу — Інститут філософії Національної академії наук Азербайджану й Інститут ісламської думки (США). Значну допомогу у проведенні конференції надало відоме Бакинське об’єднання «Ідрак» (IDRAK), яке пропагує ідеї толерантності і поміркованості.

У конференції взяли участь науковці з України, серед яких був перший перекладач смислів Корану українською з мови оригіналу, голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія», к.і.н., доцент Михайло Якубович.

Тема виступу пана Михайла — «Проблема мультикультуралізму в сучасній арабській філософії».

Доповідач окреслив основні підходи до розмаїття культур і загалом плюралізму світоглядів у працях таких сучасних арабських мислителів як Мухаммад Абід аль-Джабірі, Насір Хамід Абу Зейд, Мухаммад Аркун й інших. Зокрема, йшлося про те, що сучасні арабські дослідники дещо переосмислили свою спадщину й пропонують прочитання текстів радше у руслі західних світоглядів, а не традиційно мусульманських. Попри те, що їхні погляди значною мірою маргіналізовані в арабському світі, існує чимало здобутків, на які почали зважати. Це, зокрема, ідея «Парадигми довіри» Тага Абдуррахмана й інших.

Публіку зацікавив виступ, тому було чимало змістовних питань лекторові, запрошення опублікувати виступ у колективній монографії.

Детально про конференецію — на сайті Національної академії наук Азербайджану.

Нагадаємо, що що в Азербайджанському інституті теології 29 березня 2019 року відбувся семінар «Переклад Священного Корану іншими мовами», у якому взяв участь Михайло Якубович, виступивши з лекцією перед студентами і науково-педагогічними працівниками і взявши участь у дискусіях на цю тему.

Довідка: Михайло Якубович, відомий український сходознавець, кандидат історичних наук, перекладач, дослідник доктринальної і філософської думки ісламського світу. Голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія». Автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою з арабської (Медина, 2013, нові видання — Київ, 2015, Анкара, 2016 — 2 видання — з арабським текстом і лише з українським, Дніпро, 2016), офіційно опублікованого урядовими організаціями Саудівської Аравії і Туреччини, ісламськими організаціями України. Перекладач низки філософських і доктринальних праць ісламських мислителів (творів Аль-Фарабі й ібн Рушда, уривків з праць Міскавайга, Фахр ад-Діна ар-Разі, ібн Хальдуна, Абдессаляма Йассіна та ін.). Дослідник релігійно-філософської спадщини Кримського ханства. Опублікував (у тому числі й у співавторстві) декілька монографій і понад 100 наукових розвідок в Україні і закордоном. Учасник багатьох міжнародних наукових конференцій і дослідницьких проектів у США, Польщі, Німеччині, Бельгії, Італії, Саудівській Аравії, Ірані, Туреччині, Росії, Білорусі та ін.

З 2008 року працює на посаді доцента кафедри релігієзнавства й теології Національного університету «Острозька академія». У 2008 і 2010 роках стажувався у Польщі (Варшавський університет) і Саудівській Аравії (Науковий відділ Центру ім. короля Фахда з видання Корану в Медині); певний час працював в Інституті перспективних досліджень (Принстон, США). Популярності набули праці М. Якубовича, присвячені спадщині мусульманської екзегетики; дослідження проблем віри й розуму в мусульманській культурі, актуальних питань ісламу на теренах України, зокрема розвитку мусульманської філософської традиції в Золотій Орді і Кримському ханстві. М. Якубович уперше дослідив й опублікував дослідження філософської спадщини кримських мислителів Шарафа ад-Діна аль-Кримі, Саїда Ахмада аль-Кримі, Ібрагіма аль-Кримі, Абу ль-Бака аль-Кафауві, Мухаммада аль-Аккірмані та ін. На раніше невідомих рукописних матеріалах показав значення мислителів Кримського ханства в контексті розвитку посткласичної ісламської філософської думки (XIV–XVIII ст.) Член редакційної колегії міжнародного ісламського часопису «The Minaret of Islam», журналу «Украина и исламский мир» (м. Київ), Міжнародної асоціації гуманітаріїв (США), Ісламського коледжу перспективних досліджень (Норвіч, Велика Британія). Член редколегії журналу «Rocznik Tatarow Polskich» (Польща).

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.