Знайдено невідомий рукопис кримського вченого з дарчим написом османського султана

Знайдено невідомий рукопис кримського вченого з дарчим написом османського султана
Сторінка з рукопису
22.05.2024
Оцініть статтю: 
(41 оцінка)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Чергова знахідка українського дослідника, ісламознавця та перекладача Михайла Якубовича відкриває ще одну невідому сторінку в історії взаємодії вихідців із Криму з ісламським світом. Цього разу йдеться про коментар Мухаммада аль-Кафавві до збірки праць Аль-Джурджані. Про це пан Якубович розповів на своїй фейсбук-сторінці:

«Цікавий рукопис, а ще більше — його історія. Збірка коментарів до праць середньовічного енциклопедиста Аль-Джурджані, поміж яких перший належить перу вихідця з Криму Мухаммада бін Хаджі Хаміда аль-Кафавві (пом. 1754 року на посаді кадия Єрусалима). Як свідчить дарчий напис, у 1272 (1855) році рукопис подарував кадиєві (судді) Мекки сам османський султан Абд аль-Маджід(!). Є й характерна печатка-тугра».

Довідка. Алі ібн Мухаммад аль-Джурджані (1339–1414) — мусульманський письменник-енциклопедист, учений та богослов. У джерелах згаданий як «Ас-Саїд аш-Шаріф» через його ймовірне походження від Алі ібн Абі Таліба. Він народився в селі Таху недалеко від Астарабада в Ґорґані (звідси й нісба «Джурджані») й був викладачем у Ширазі. Автор понад 50 книг. 

Мухаммад бін Хаджі Хамід аль-Кафавві (пом. 1754) родом із кримського міста Кафа (Феодосія). Автор кількох десятків творів (точне число на цей момент не визначено), присвячених каляму та логіці, а також численних коментарів. В останні роки життя був кадиєм у Єрусалимі.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.