Стиль окупанта: на ​​місці старовинного кладовища у Криму облаштовують зону відпочинку

Стиль окупанта: на ​​місці старовинного кладовища у Криму облаштовують зону відпочинку
Вхід до Ханського палацу у Бахчисараї під час «реставраційних» робіт
29.04.2022
Оцініть статтю: 
(107 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Бахчисараї на території стародавнього мусульманського цвинтаря Саускан, який ще називають Ханським, з'явилася будівельна техніка. Як виявилося, місцеві чиновники мають намір саме тут, нехтуючи почуттями вірних, створити зону відпочинку. При цьому окупаційна адміністрація Бахчисарая заявляє, що рішення про впорядкування саме цієї території ухвалене після «відповідного рейтингового голосування» ще минулої весни.

Як пише «Крим.Реалії», першими будівельну техніку на території старовинного цвинтаря виявили старі люди й відразу звернулися до голови місцевої мусульманської громади. Той і розповів, що на цій ділянці планують зробити сквер, і що завадити цьому нібито вже неможливо, бо погоджено проєкт та отримано держкошти. 

Мусульмани обурені: будівництво на місці поховань вони називають «парком на кістках».

Один з місцевих активістів розповів виданню, що про «голосування» серед місцевих жителів не було відомо. Але наголошує, що місцева влада знала про старе кладовище на цій території:

«Це всупереч логіці: влаштовувати на кістках парк відпочинку. У голові не вкладається, як це можна зробити!»

Прокоментував те, що відбувається, й заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, що очолював Бахчисарайську РДА у 2005–2014 роках:

«Для Бахчисарая цінність і привабливість мають ось ці „пустирі“, а краще — відновлені старі, історично значущі ханські цвинтарі. Закатати їх під сучасні парки та сквери — злочин. Хто не має минулого, той не має ні сьогодення, ні майбутнього».

Умеров каже, що на нинішньому пустирі треба не будувати сквер, а відновити кладовище. За його словами, серед надгробків, що збереглися на території Хан-Сарая, є й каміння з цього кладовища: 

«Їх можна повернути на місце. Відновивши хоча б кілька могил, позначити, що це місце під охороною держави, перетворивши пустир на археологічну пам’ятку».

Кримські татари вирішили не опускати рук і написали листа, зібравши підписи понад 50 людей. У ньому вони вимагають припинити земляні роботи й використання території кладовища з метою, що суперечить їхній релігії та традиціям. Один примірник листа надіслали окупаційній адміністрації Бахчисарая, другий — підконтрольному Росії кримському держкомітету у справах міжнаціональних відносин.

Активісти переконані, що старовинний цвинтар треба зберегти з кількох причин:

«По-перше, це наше минуле. По-друге, це порушує наші як релігійні, так і національні традиції. Зрештою пригадаємо, що Ханський палац розглядали як об’єкт культурного значення, що може посісти гідне місце у списках ЮНЕСКО. Тож важливо, щоб Ханський палац зберіг навколо себе максимально те історичне середовище, що в ньому він створювався. А це кладовище і є один з елементів того історичного середовища, що існувало в цій частині міста».

Зауважмо, окупанти не вперше виявляють вандалізм щодо до мусульманських поховань. «Іслам в Україні» не раз повідомляв про кричущі випадки. Так, 2021 року в місті Старий Крим під час будівельних робіт біля міського стадіону екскаватор потривожив мусульманські могильні плити XIII ст. З огляду на дату, що збереглася на камені, 684 рік гіджри (1285 р.), це були найдавніші мусульманські пам’ятники, що збереглися у Криму, а саме місце — найдавніше відоме на півострові мусульманське кладовище.

Торік на мусульманському цвинтарі в селі Кам’янське (Ак-Монай) Ленінського району Криму під час прокладання газопроводу високого тиску потривожили поховання на старому мусульманському кладовищі.

2018 року під час будівництва траси «Таврида» розкопали могили старовинного мусульманського кладовища Кирк-Азізлер під Бахчисараєм. На місці поховань працювала важка техніка.

Також у 2018 році у Сімферополі під час зведення огорожі на вул. Червоноармійській, 116 екскаватор зруйнував поховання старого мусульманського кладовища, потривоживши померлих і розкидавши людські останки на поверхні.

Давніше, у 2017 році, окупанти зруйнували мусульманське кладовище Гурзуф-азіз коло пляжу «Гурівські камені» через будівництво нового корпусу дитячого табору «Артек».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.