Російські археологи розкопали могили старовинного мусульманського кладовища Кирк-Азизлер під Бахчисараєм в окупованому Криму для будівництва траси «Таврида». Деякі знайдені останки тіл окупанти мають намір перепоховати, деякі — відправити з окупованої української території на дослідження — швидше за все, до Росії (розкопки, як раніше повідомлялося, проводять московські археологи).
Як повідомляє ATR, в сюжеті телеканалу «Вести. Крым» йдеться про те, що біля кладовища археологи також виявили залишки старовинного поселення — посуд, прикраси та інші предмети побуту.
Зауважимо, що телесюжет каналу окупантів яскраво ілюструє прагнення загарбників переписати історію Криму, вичистити з неї будь-яке згадування про кримських татар, про спадщину, яку кримськотатарський народ залишив в історії. Наприклад, в російському телесюжеті кладовище, яке на догоду інтересів окупантів знищується, без жодних сумнівів названо монголо-татарським, хоча жодного стосунку до монголо-татар воно не має, а є старовинним місцем спочинку послідовників езотеричного напряму ісламу — суфіїв — і носить кримськотатарське найменування «Кирк-Азизлер» — «Сорок святих».
Незважаючи на цінність знайдених артефактів, окупанти не переглянули своє рішення про будівництво автотраси. Уже наступного року над потривоженими могилами суфіїв будуть прокладені чотири смуги траси «Таврида».
Як випливає з коментарів археологів і закадрової начитки журналістів, частина останків буде передана мусульманській громаді для перепоховання, а близько трьохсот знайдених артефактів планується передати в музей.
Також зауважимо, що артефактів могло б бути і більше, проте в телесюжеті є підтвердження того, що роботи на місці старовинних поховань проводяться варварським способом із застосуванням важкої техніки: «… А поки техніка допомагає працювати археологам: тут складна скеляста поверхня, впоратися з нею під силу екскаваторам».
Раніше ATR повідомляв, що в окупованому Криму «влада» має намір прокласти трасу «Таврида» через старовинне мусульманське кладовище Кирк-Азизлер. Воно розташоване в західній частині на околиці Бахчисарая. З початку XIV і до середини XX століття на ньому налічувалися сотні пам’ятників. У 1920-ті роки кілька надгробків були перевезені в Бахчисарайський музей, деякі з них зберігаються на Ханському цвинтарі у палаці.
Раніше в Twitter повідомлялося, що були розорені старі мусульманські кладовища в Бахчисараї задля прокладання газопроводу: «Старі мусульманські кладовища в Салачику і Старому місті Бахчисарая. Газопровід прокладений, жодні постанови прокуратури про заборону не допомогли, місцева громада і захисники культспадщини залякані і злилися. Початок госп. освоєння місць кладовищ покладено, далі буде забудова».