Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > Мусульмани у вишиванках: іслам не чужий українській культурі

Мусульмани у вишиванках: іслам не чужий українській культурі

 іслам не чужий українській культурі
 іслам не чужий українській культурі
 іслам не чужий українській культурі
 іслам не чужий українській культурі
 іслам не чужий українській культурі
17.05.2019

Ісламський культурний центр м.Києва разом з усією Україною відзначає День вишиванки. В ІКЦ розташовано офіси багатьох громадських організацій, заснованих мусульманами, тут же знаходиться й Духовне управління мусульман України “Умма”,  штаб-квартира Громадської Спілки “Всеукраїнська асоціація “Альраід”, гімназія “Наше майбутнє”, Центр іноземних мов та перекладів “Салям” - і вже стало доброю традицією, що в цей день багато хто приходить на роботу чи навчання в вишитій сорочці або у вбранні з елементами вишивки. І хоча вишивка та гаптування на одязі притаманні майже всім народам - в тому числі й тим, хто спрадавна сповідує іслам, все ж серед вишиванок, в які сьогодні вбралися мусульмани столиці від мала до велика, переважають саме українські. Бо й етнічних українців серед послідовників ісламу багато, а ще й тому, що в такий спосіб і не українці висловлюють свою повагу до країни, яка є для них рідною або стала другою батьківщиною.

Київська гімназія «Наше майбутнє» навчає  дітей з різних за етнічним походженням родин, тож їм є чим похизуватися — розмаїття вишиваних мотивів створює неповторний інтернаціональний віночок. Щодо ж суто українських сорочок - то однакового візерунку і не побачиш , бо традиції різних регіонів України мають і свою колірну гаму, і свої символи, і техніку вишивання. Вишиванка — це оберіг, ідентифікатор нації і просто краса.

У вишиванці сьогодні й духовний лідер українських мусульман - Муфтій ДУМУ “Умма” шейх Саід Ісмагілов - зауважимо, що для щирого патріота України, яким є Саід-хазрат, це - звичайне вбрання, і ця деталь теж є свідченням того, що іслам не є чужим українській культурі.

Ця дата, як стверджують мусульмани, ще один привід продемонструвати, що незалежно від етнічної приналежності  мусульмани є громадянами України, а ті з них, хто має інше громадянство, у такий спосіб підтверджують  повагу до культури та традицій українського народу.

“Для не українця, особливо — для громадянина іншої держави надягти український національний одяг — це, як прийняти Україну в серце, продемонструвати відсутність упередженості, засвідчити своє прагнення осягнути історію та культуру цієї країни.  День вишиванки сприяє знайомству молоді з традиціями України, стимулює інтерес до українських цінностей. Таким чином ми не лише популяризуємо традиційне ужиткове мистецтво, стимулюємо інтерес до національних традицій — це, окрім всього, певний культурний спосіб об’єднання.  В такі скрутні для України часи навіть просто вдягти вишиванку — означає визначитися зі своєю самоідентифікацією, довести свою приналежність до української спільноти”, - такі слова можна було почути і сьогодні, і у всі роки з тієї пори, як було запроваджено цю дату.

Не забувають про українську вишиванку й мусульмани, що мешкають поза межами України. Відома поетеса Вікторія Абу-Кадум, що зараз живе в Йорданії, присвятила традиційній вишитій сорочці такі рядки:

Моя вишиванко, мої ти і щастя, і горе,

І пісня моя ти, моє ти ридання німе...

Де ти вишивалась — без мене стоять мої гори,

Стоять величаво і мовчки чекають мене...

Моя вишиванко, моя берегине довічна,

Душа незрадлива, душа полотняна твоя...

Невтішній мені, ностальгією хворій хронічно,

Чи є хтось ще ближчий в далеких чужинських краях?..

Моя вишиванко, моє найдорожче ти диво,

Де нитка до нитки тісненько лягли на роки...

Повинна доко́нче я бути здорова й щаслива —

З-під маминої вишиванка зродилась руки...

Моя вишиванко, мої ти і радість, і туга,

Моя ти землице і небо моє голубе...

В твоєму обличчі знайшла я сердечного друга,

В тобі, вишиванко квітуча, знайшла я себе...

Довідково: Відзначати День вишиванки запропонувала одна зі студенток Чернівецького університету, надихнувшись прикладом свого друга, який постійно мав вишиту сорочку в повсякденному вбранні. У 2006 році  це скромне свято відбулось вперше — частина студентів і викладачів вишу підтримали ініціативу і прийшли на навчання у своїх вишиваних сорочках. У цей день у вишиванках ходять не лише в Україні — ті, хто знаходяться за її межами, також підхопили свято і вишиті сорочки у третій четвер травня можна побачити в інших великих містах закордоном.

 

Теги: 
ДУМУ “Умма”
шейх Саід Ісмагілов
вишиванки
День вишиванки
ІКЦ

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/musulmany-u-vyshyvankah-islam-ne-chuzhyy-ukrayinskiy-kulturi