У київському парку Вічної слави відбулося покладання квітів до пам’ятника великого сина кримськотатарського народу, пілота-випробувача Амет-Хана Султана.
Як раніше повідомляв Іслам в Україні, меморіальний захід присвячено 95-й річниці з дня народження героя.
У церемонії взяли участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і глава Меджлісу Рефат Чубаров.
Народний депутат України Рефат Чубаров на запитання кореспондента QHA, які людські якості він виділив би в Амет-Хані Султані, відповів:
− Кожна людина, яка проявляє мужність і героїзм, заслуговує поваги. Наша повага до Амет-Хана Султана була б інша, якщо б він себе повів так, як багато героїв того часу. Вони були мужніми на фронті, але беззахисними в спілкуванні з комуністичною владою, в умовах, коли їх наздоганяла несправедливість. Ахмет-Хан Султан був винятком. Він був мужнім на фронті і мужнім після Другої світової, коли виселили кримськотатарський народ. Його підкуповували, вимагали, щоб він змінив національність. Але він твердо сказав, що буде зі своїм народом завжди. Ахмет-Хан Султан був одним з учасників кримськотатарського руху. Він підписував петиції, їздив до влади з кримськотатарською делегацією і вимагав повернення свого народу на батьківщину. І саме за це його поважають кримські татари.
Актор Ахтем Сейтаблаєв, який зіграв у фільмі «Хайтарма» Амет-Хана Султана, розповів про те, що він взяв для себе цінного після виконання головної ролі:
− Ми багато читали з нашою командою перед підготовкою до фільму «Хайтарма», майже весь доступний матеріал: документальний, архівний, біографічні спогади соратників і друзів Амет-Хана Султана. Головне, що нам вдалося втілити − те, що він був живою людиною, яка любить своїх батьків, землю на якій живе, дорожить своїми друзями, який також піддається внутрішнім сумнівам. Це той внутрішній стрижень, коли є рідна земля під ногами, є рідні люди навколо і є обов’язок чоловіка і воїна. Це в ньому було.
Нагадаємо, що до кінця війни Амет-Хан Султан здійснив 603 бойових вильоти, в 150 повітряних боях особисто збив 30 і в групі 19 літаків супротивників. Став двічі Героєм Радянського Союзу й увійшов до десятки кращих льотчиків-винищувачів в роки Великої Вітчизняної війни. Після став випробувачем нової авіаційної та космічної техніки.
Меморіальні заходи пам’яті Амет-Хана Султана відбулися і в Криму — так, 23 жовтня в центральній мечеті Сімферополя Кебір-Джамі пройшов молебень пам’яті Героя, а 24 жовтня на площі, що носить його ім’я, відбувся урочистий мітинг, приурочений до 95-річчя з дня народження легендарного льотчика.
Крим нерозривно пов’язаний з двічі Героєм Радянського Союзу Амет-Ханом Султаном. 25 жовтня 1920 р. майбутній льотчик народився в Алупці, вчився і зробив перший крок на шляху до своєї заповітної мрії — піднятися в небо — в Сімферополі. У Криму його ім’я носять вулиці, музей, площі, аероклуб і мікрорайон в місті Саки.