В Україні успішно діє Проект «Без кордонів» громадської організації «Центр Соціальна Дія». Цей проект бере початок в Ініціативі «Без кордонів», яка об’єднала громадських активістів у 2006 році. Ініціатива, яку було створено у відповідь на незаконну екстрадицію одинадцяти шукачів притулку, що їх намагалися депортувати до Узбекистану, зосереджувалася переважно на проведенні вуличних акцій протесту. Окрім цього, її активістів цікавили теми підтримки права на свободу пересування, надання допомоги шукачам притулку та біженцям в Україні, а також протидія ксенофобії та расизму в українському суспільстві.
Серед багатьох напрямів своєї роботи команда проекту «Без кордонів» не залишає без уваги і права мігрантів, які з тих чи інших причин шукають притулку в інших країнах.
Однією з акцій, покликаних привернути увагу громадськості і можновладців до проблем біженців, став флешмоб, організований і проведений під час Міжнародного фестивалю документального кіно правозахисної спрямованості. Активісти пропонували охочим сфотографуватися з табличкою «Біженці, ласкаво просимо!», написаною чотирма мовами (українською, арабською, англійською та російською), і розмістити фото в соцмережах.
У цій акції взяв участь і співробітник Ісламського культурного центру м. Києва Тарік Сархан, сфотографувавшись разом з однією зі своїх дочок, Дальєю. До речі, зі слів організаторів, саме Тарік Сархан допоміг зробити напис арабською мовою.
Наш кореспондент теж не проігнорував флешмоб, а після участі в ньому поспілкувався з однією з активісток — Русланою Панухнік, менеджером проекту «Без кордонів» та організатором «Живої бібліотеки», про яку Іслам в Україні вже писав.
Активістка пояснила, що проблема з і ставленням до біженців виникла не сьогодні, проте один із останніх проявів мігрантофобії став доказом того, що суспільство потребує роз’яснювальної кампанії:
− Наше завдання − просвітити людей, просто показати, що мігранти не такі страшні, як це намагаються подати, і всі ми можемо допомогти тим, хто опинився у складних життєвих умовах. Допоможи сьогодні іншому − можливо, завтра ти сам потребуватимеш допомоги, − каже Руслана. − Тому було вирішено, що під час показів фільмів фестивальної програми і в «Живій бібліотеці» ми будемо анонсувати цей флешмоб.
Руслана Панухнік підкреслила, що одними акціями і флешмобами ці проблеми не вирішити, адже це, скоріше, можливість висловити свою точку зору з того чи іншого питання, привернути увагу суспільства і тих осіб, яким суспільство делегувало права і можливості вирішувати ті чи інші проблеми:
− Для того, щоб зняти гостроту проблеми і попередити негативні прояви ксенофобії, я б, по-перше, запропонувала владі переглянути систему надання притулку в нашій країні. Наприклад: людина, яка отримує статус біженця в Україні, має право на отримання так званої одноразової «допомоги від держави». Щоб ви розуміли − це 17 гривень. Держава, декларуючи те, що вона надає допомогу людям зі статусом біженця, накладає деякі заборони та обмеження на працевлаштування. Тому у нас є кілька законопроектів у комітетах у Верховній Раді, які покликані допомогти вирішити цю проблему.
− По-друге, вся наша система побудована на «попередженні всього на світі» − як би чого не сталося, вже краще ми побудуємо пункти утримання, які більше схожі на в’язниці, що перешкоджає інтеграції мігранта. І виходить так, що система намагається ізолювати, захистити новоприбулих від суспільства, щоб мігранти не пішли кудись, не порушили чогось, і все це заважає цим людям почати спокійне, нормальне життя в Україні. Ось я б на це порадила звернути увагу нашій владі, − додала Руслана Панухнік.
Організатори флешмобу — проект «Без кордонів» закликає небайдужих приєднатися до флешмобу. Для цього потрібно лише зробити селфі з табличкою «Біженці, ласкаво просимо!» та розмістити в соцмережах з відповідним хештегом «#БіженціЛаскавоПросимо #RefugeesAreWelcome».
Детальніше про організацію «Без кордонів» − за посиланням.