Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»

Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»
Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»
Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»
Мусульмани готуються до початку іфтару. Куала-Лумпур, Малайзія. 4 червня 2017 року. Fazry Ismail / EPA / Scanpix / LETA
Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»
Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити»
13.06.2017
Оцініть статтю: 
(491 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

З 26 травня до 24 червня мусульмани дотримуються Рамадану — місяця обов’язкового посту. За оцінками соціологів, в 2015 році в світі налічувалося 1, 8 млрд послідовників Ісламу, але ті, хто не асоціює себе з ісламським світом, як правило, не дуже добре розбираються в мусульманських обрядах і святах. Для них «Медуза» вирішила відповісти на базові запитання про Рамадан.

Рамадан — це коли ріжуть баранів?

Ні. Рамадан — назва дев’ятого місяця місячного ісламського календаря. Вважається, що саме в цьому місяці Аллаг почав послання Корану як «керівництво для всіх людей і як роз’яснення прямого шляху, що відокремлює істину від брехні». В Ісламі Рамадан визнаний часом милості Аллага, смирення, прощення гріхів і посту. Місяць називають священним, тому що, згідно з хадисами (переказами про слова і дії пророка Мухаммада), в Рамадан відкриваються ворота раю, закриваються ворота пекла і накладаються кайдани на дияволів.

Піст (його називають саум або ураза/ораза) — це один із п’яти стовпів Ісламу (основних приписів, які є обов’язковими для виконання всіма мусульманами). Під ними мається на увазі повна відмова від їжі і пиття від світанку і до заходу, а також інші обмеження, яких мусульмани повинні дотримуватися в місяць Рамадан. Вночі обмеження знімаються, але надмірності не вітаються.

А тепер повернемося до баранів! Їх заколюють як жертвопринесення не в Рамадан, а в ісламське свято Курбан-байрам, яке відзначають щорічно через 70 днів після Ураза-байраму — свята закінчення посту. У 2017 році Ураза-байрам випадає на 25 червня.

Рамадан — це для всіх мусульман?

Від дотримання посту звільняються вагітні та ті, що годують, жінки в період місячних, люди з хронічними захворюваннями, хворі й старі, якщо піст шкодить їх здоров’ю, подорожні і діти, які не досягли статевої зрілості.

Але і тут є свої нюанси. Вагітні та жінки, що годують, звільняються тільки від дотримання посту, але не від здійснення щоденних намазів (молитов). Під час місячних жінкам не слід і молитися.

З дітьми ж не так зрозуміло. В Ісламі діти, які не досягли статевої зрілості або повноліття, не несуть відповідальності за свої вчинки — і піст для них не обов’язковий. Однак фінальне рішення про залучення до традиції залишається на розсуд батьків. Не зовсім зрозуміло, до якого віку дитина вважається дитиною. Десь пишуть, що приблизно до 15 років, десь — до 14, десь — і зовсім до 10 років.

Звільнені від посту через тимчасові обставини повинні дотриматись його в наступні місяці (не обов’язково підряд) до настання наступного Рамадану. Якщо ж за фізичними можливостями «погасити борг» неможливо, то треба нагодувати бідняка на суму, в яку обходиться в середньому обід (а краще — з розрахунку приблизних витрат на власне харчування за день).

Як провести весь день без їжі і пиття? Це не шкідливо для здоров’я?

Ми не знаємо як, але мусульмани з року в рік це роблять. Потрібно розуміти, що в Рамадан люди все-таки не відмовляються від їжі і пиття зовсім: після заходу сонця вони збираються на вечірнє застілля — іфтар.

Що стосується здоров’я, ми не знайшли жодного дослідження, яке доводило б шкоду мусульманського посту. Але людям з хронічними захворюваннями і тим, хто приймає препарати кілька разів на день, краще все-таки не голодувати, інакше буде погано. Втім, за Ісламом такі люди і так звільняються від посту.

З усіх обмежень найбільше побоювань викликає заборона на пиття, особливо у літню спеку (наприклад, температура в Багдаді сьогодні сягає 44 градусів). Чому не можна пити навіть воду, не сказано ні в хадисах, ні в Корані. В Nature пишуть, що вчені не знайшли згубних наслідків, пов’язаних з негативним водним балансом під час посту. В цілому вчені відзначають, що користь чи шкода Рамадану залежить від того, що людина їла вночі.

Результати дослідження показали, що до кінця Рамадану в середньому в світі чоловіки втрачають 1,51 кг, а жінки — 0,91 кг. Велика частина втраченої ваги потім відновлюється за кілька тижнів.

Щоб піст не пошкодив організму, мусульманам радять їсти різноманітну здорову їжу з правильним співвідношенням білків, жирів і вуглеводів, вночі кілька разів пити воду, уникати солоного, солодкого, гострого, смаженого і кави.

У Рамадан не можна тільки їсти та пити?

Ні. Для початку пояснимо, що мусульманський піст складається з двох елементів: намір та утримання. В Ісламі ніят (намір) — це присутність в серці бажання і рішучості поститися. День посту не вважається зарахованим, якщо намір — спеціальна молитва — не була виголошена до ранкової зорі. Намір можна промовляти будь-якою мовою, про себе або вголос.

Під утриманням розуміється відмова від прийому їжі, пиття, куріння та інтимної близькості від світанку до заходу сонця. Не можна приймати ліки (якщо не за допомогою уколів) і жувати жуйку. Ще є ціла стаття про те, чи можна ковтати слину (коротко — якщо слина покидала організм, то її ковтати не можна). А ось займатися спортом, здавати кров, цілуватися (без проковтування слини партнера), купатися (якщо вода не потрапляє в рот), чистити зуби (якщо зубна паста не потрапляє в глотку) — це все можна. Якщо коротко, обмеження накладаються на прийом того, що йде всередину організму.

Але Рамадан — це не тільки про те, що «не можна робити». У цей час потрібно проявляти радість, остерігатися гріхів, брехні, непотрібних розмов, давати милостиню і більше молитися.

Чому Рамадан припадає на різний період?

Це не зовсім так. В ісламському календарі використовується не сонячний календарний місяць, а місячний. Його дати визначаються за змінами фаз Місяця. Місячний рік, як простий (354 дня), так і високосний (355 днів), коротше григоріанського приблизно на 11 діб, тому щорічно початок Рамадану відсувається на 10–11 днів. Рамадан «блукає» і може випасти на будь-який час року (так, у 2030 році Рамадан буде з 6 січня до 4 лютого), але для мусульман він завжди означає дев’ятий місячний місяць.

Кажуть, що взимку дотримуватися Рамадану легше: світловий день коротший, температура повітря нижча, тіло втрачає менше вологи і не так хочеться пити.

Якщо порушив Рамадан, то що?

Тут два варіанти. Якщо піст був перерваний з поважної, з точки зору шаріату, причини, то необхідно компенсувати пропущені дні після Рамадану. Якщо ні, то треба покаятися, більше не робити подібного і збільшити кількість праведних справ.

Чи багато мусульман не дотримуються Рамадану?

Вчені з Pew Research Center в 2012 році опитали 38 тис. мусульман з 39 країн і територій. 93% респондентів відповіли, що дотримуються посту.

Як дотримуються Рамадану у місцях, де не сідає сонце?

У таких країнах, як Фінляндія, Норвегія і Швеція світловий день може тривати до 20 і більше годин, а за полярним колом сонце влітку взагалі не сідає. У таких випадках мусульмани дотримуються графіка посту за Меккою або найближчою мусульманською країною.

Якщо зараз Рамадан, то чому тоді в Лондоні і Тегерані сталися теракти?

Журналісти Vox придумали просту відповідь: тому що терористи — мерзотники. Поширена думка, що в Рамадан теракти відбуваються навіть частіше, ніж в інші місяці, але, судячи з результатів дослідження, стійкого зв’язку між постом і числом атак не існує.

Джерело: Meduza 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.