Азербайджано-українські відносини у світлі світової геополітики

Азербайджано-українські відносини у світлі світової геополітики
Азербайджано-українські відносини у світлі світової геополітики
15.01.2008
Оцініть статтю: 
(66 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Відносини між Києвом і Баку як правило розглядаються через призму "фактора нафтопроводу". На початку 1990-х рр. між Москвою і Вашингтоном почалася затяжна "позиційна" війна за маршрут каспійської нафти в Європу. В ті ж роки з'явилася ідея приєднання України до Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору, і почалося будівництво нафтотерміналу "Південний" (м.Одеса) та трубопроводу Одеса-Броди (Львівська область) з врахуванням можливості подальшого прокачування нафти в Європу. Даний аспект нерідко обіграється таким чином, що в ньому особливо був зацікавлений Євросоюз: враховуючи неможливість забезпечити потреби паливних ресурсів європейських країн, західні лідери планували диверсифікувати поставки нафти.

На бакинському саміті ГУАМ у червні 2007 р., у якому взяли участь президенти і високопоставлені представники Литви, Румунії, Польщі, Латвії, Естонії, Болгарії, США, Японії, було заявлено про створення спільного миротворчого батальйону ГУАМ. Паралельно обговорювалося й питання створення міжбанківського координаційного комітету країн-членів ГУАМ. При цьому відбулися зустрічі у форматі ГУАМ-США, ГУАМ-Японія, ГУАМ-Польща. За результатами домовленостей, основу яких становив, звичайно, енергетичний ракурс, Віктор Ющенко заявив: "Є багато питань, які нас із Азербайджаном поєднують - це новий ринок для азербайджанської нафти, це новий проект для Європи. І до речі ЄС підтримав цей проект, виділив грант для формування техніко-економічного обґрунтування цього проекту. Створено міжнародну групу...під егідою ГУАМ буде забезпечена реалізація ряду транспортних проектів. У тому числі й залізничних ліній від Баку до Грузії і Туреччини, де учасником проекту будуть, серед інших і українські компанії, які будуть забезпечувати відповідні поставки устаткування і матеріалів. Ми говоримо і про такий важливий для нас проект на найближчі півтора роки - поромну переправу Керч-Поті-Батумі...Далі для нас дуже важливо інтегрувати ринки чотирьох країн у режимі зони вільної торгівлі"(3).

А вже за результатами проведеної 10-11 жовтня 2007 р. у Вільнюсі конференції під інтригуючою назвою "Розвиток енергетичного співробітництва з регіонами Каспійського і Чорного морів: назустріч розширенню енергетичного ринку" був підписаний корпоративний договір між державними нафтовими і нафтотранспортними компаніями Азербайджану, Грузії, Литви, Польщі і України про приєднання до спільного польсько-українського підприємства «Сарматія». Згідно договору, нафтопровід від Броди повинен пролягти до польського Плоцка, а звідти - до Гданьску. На конференції Баку підтвердив намір надати необхідні обсяги нафти для транспортування європейським споживачам нафтопроводом "Одеса-Броди" до 2009 р. За результатами підписаних документів В.Ющенко відзначив: «Безумовно, ми говоримо про континентальний проект, що наближає кожну з країн-учасників у його реалізації до того, що ми називаємо європейською інтеграцією»(6). Розглянути деталі фінансування і вибору напрямку трубопроводу учасники саміту мають намір на черговій зустрічі в Києві в 2008 р. Правда, як відзначають експерти, президент Франції Ніколя Саркозі буквально перед початком конференції повідомив про зустріч із В.Путіним, внаслідок чого відмовився брати участь в зустрічі в Литві. Держсекретар США К.Райс також здійснила візит до російського президента для обговорення питання розміщення американської системи ПРО. Не був представлений у Вільнюсі й Берлін. Коментарі тут зайві.

Таким чином, швидкої розв'язки "енергетичного фактора", у якому Київ і Баку грають найважливіші ролі, очікувати не доводиться.

Що стосується безпосередньо азербайджано-українських відносин, лише за 2006 р. товарообіг між країнами склав 361 млн. дол. До 2010 р. планується розширити його до 500 млн. дол. До цього ж строку Україна розраховує щорічно транспортувати 6-7 млн. тонн азербайджанської нафти (в 1998 р. Київ імпортував лише 54 тисячі тонн абшеронських нафтопродуктів). Розвивається й військове співробітництво між двома державами. Так, Азербайджан модернізує в Україні бойові вертольоти Мі-24; у період перебування в Баку української робочої групи на чолі з начальником управління бойової підготовки командування Повітряних Сил ВР України В.Нікіфоровим обговорювалася перспектива створення в Азербайджані літної школи з підготовки місцевого літного складу азербайджанських ВПС. Крім того, Україна запропонувала Азербайджану співробітництво в ряді українських проектів літаків серії Ан. Як відзначає член Ради української діаспори Азербайджану, військовий експерт, генерал-майор Володимир Тимошенко, "перспективи активізації двостороннього військово-технічного співробітництва бачаться в найяскравішому світлі...виробляти за допомогою українських фахівців, приміром, автомати, різного роду боєприпаси, тобто витратний матеріал, що постійно поповнюється, нам вигідно. Мова може також іти про певні види військового устаткування, і Україна може нам допомогти своїми технологіями"(7).

Стосовно аспекту діаспор в цілому, можна ще раз послатися на В.Тимошенко: "І в Азербайджані, і в Україні створені прекрасні умови для вільної діяльності і розвитку відповідно української та азербайджанської діаспор. Що стосується конкретно Азербайджану, то в плані ставлення до проживаючих тут національних меншин, як і в плані релігійної толерантності, республіка являє визнаний приклад для наслідування"(7). У свою чергу, під час перебування в Баку В.Ющенко відзначив, що "як держава ми робимо все необхідне, щоб ці люди почувалися в тісному зв'язку зі своєю великою батьківщиною"(4). У даному розрізі можна відзначити, що в Баку функціонує Український культурний центр, де діє недільна школа, при Бакинському слов'янському університеті відкрита українська школа. На початку березня 2008 р. у Баку буде встановлений пам'ятник великому українському письменникові Тарасові Шевченко. Церемонія відкриття планується в рамках офіційного візиту В.Ющенко в Азербайджан. У свою чергу, на Україні діють азербайджанські громади; у Києві в парку ім.Гейдара Алієва встановлено його погруддя; відкрито інститут Соціальних наук ім.Г.Алієва. Не оминає й культурне життя. Так, на сцені українського державного академічного музично-драматичного театру Дніпропетровщини» поставлено твір Узеіра Гаджібекова «Аршін мал алан»; азербайджанські колективи беруть активну участь у міжнародних фестивалях у міжнародному дитячому центрі "Артек" і т.д.

Важливе значення для розвитку двосторонніх зв'язків відіграє й позиція Києва в плані оцінки сепаратизму на Пд.Кавказі. Як відзначив В.Ющенко, "уже багато років ми виступаємо з тією позицією, що статус Нагорного Карабаху можна розглядати в рамках територіальної єдності Азербайджану"(3).

1.Збігнєв Бжезінський. Великая шахматная доска. Господство Америки и его геостратегические императивы

а/ http://www.bookap.by.ru/psywar/chess/gl1.shtm

б/ http://www.bookap.by.ru/psywar/chess/gl5.shtm

в/ http://www.bookap.by.ru/psywar/chess/gl6.shtm

г/ http://www.bookap.by.ru/psywar/chess/gl16.shtm

2..Віктором Ющенко. Інтерв'ю азербайджанському інформаційному агентству "Тренд" (6 вересня 2006 р.). Цит. по:

http://www.president.gov.ua/ru/news/data/print/10161.html

3.Віктор Ющенко. Інтерв'ю інформаційному агентству «Тренд» і ряду азербайджанських телеканалів (16 червня 2007 р.). Цит. по: http://news.trend.az/cgi-bin/readnews2.pl?newsId=942338&lang=RU

4.Віктор Ющенко. Виступ перед студентами Бакинського слов'янського університету (8 вересня 2006 р.) Цит. по:

http://www.pk.kiev.ua/country/2006/09/09/095555.html

5.Цит. по: "Україна готова запропонувати новий маршрут для транзиту каспійської нафти" (27 грудня 2006 р.).

http://www.rian.ru/politics/cis/20061227/57926225.html

6.Цит. по: "Київ, Вільнюс, Варшава, Тбілісі й Баку підписали енергоугоду".

http://www.ua.rian.ru/ukraine_news/20071011/77786264.html

7.Володимир Тимошенко. Інтерв'ю азербайджанському інформаційному агентству "Day.Аz"

http://www.day.az/news/politics/58458.html

Теймур АТАЄВ

політолог (Азербайджан)

teymur-ogtay@rambler.ru

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.