Для більшості українців співробітництво України з Пакистаном асоціюється зі знаменитим пакистанським танковим контрактом. Крім того, для деяких українців Пакистан є прикладом для наслідування через те, що ця ісламська країна набула ядерного статусу, в той час як Україна добровільно відмовилася від третього за величиною у світі ядерного потенціалу. Чи є ядерний статус виправданим для Пакистану, який має досить дружні відносини зі своїм великим північним сусідом Китаєм? Чи бачить Ісламабад загрозу від можливого набуття Іраном ядерного статусу? Як пакистанці ставляться до систем колективної безпеки і оцінюють роль НАТО? Чи спроможний іслам модернізуватися і який стосунок має ця релігія до самогубців-бомбистів? Яким є потенціал співпраці Пакистану з Україною, і зокрема, які мегапроекти можуть зацікавити українських інвесторів? Про це «Дню» — в ексклюзивному інтерв’ю Надзвичайного та Повноважного Посла Ісламської Республіки Пакистан в Україні Газанфара Алі ХАНА.
«ФЕНОМЕН БОМБИСТІВ-САМОГУБЦІВ НЕ МАЄ НІЯКОГО СТОСУНКУ ДО РЕЛІГІЇ»
— Деякі експерти вважають, що зараз у світі відбувається зіткнення цивілізацій. І західна, й ісламська цивілізація не розуміють одна одну. Чому, на вашу думку, так відбувається?
— Перш за все, дозвольте мені сказати, що деякі називають це зіткненням релігій, а не цивілізацій. Я вважаю, що ця думка або сприйняття поширюється екстремістами чи фанатиками з обох сторін. Я не думаю, що зараз точиться якась війна чи зіткнення цивілізацій. Основні правила і норми всіх релігій спільні. Дві великі релігії: іслам і християнство проповідують мир і гармонію. Вони обидві проповідують любов, взаємопорозуміння і добрі відносини між людьми як на індивідуальному, так і на соціальному рівні. Звісно, існують люди, які належать до категорії обскурантів, що вдаються до крайнощів і роблять дуже багато шкоди міжрелігійній гармонії. Як мусульманин я не маю підстав чи права критикувати вас за вашу релігію. Нас радше вчать шанувати почуття і віру інших людей.
— А як тоді можна пояснити таке явище, як бомбисти-самогубці?
— Це дуже важлива і чутлива проблема. В суспільстві є безвідповідальні екстремістські елементи, які заохочують такі тенденції. Релігія до цього не має ніякого стосунку. В ісламі самогубство суворо заборонено. Це гріх. Ви не маєте права губити своє життя чи когось іншого. Лише Бог відповідає за ваше життя чи смерть. Ті, хто змушує будь-кого вбивати інших, не знають справжнього духу релігії. ЦІ самогубці-бомбисти є неосвіченими і незрілими людьми, які погано розуміють релігію і мають ілюзорне розуміння доброго й поганого в житті. 90—95 відсотків людей, які підривають себе, є введеними в оману підлітками. На жаль, окрім релігійних фанатиків, існують інші зарубіжні елементи, які підтримують таку діяльність, що служить їхнім кровожерливим інтересам. Вони витрачають мільйони доларів, щоб спонукати незрілі уми здійснювати такі кримінальні вчинки. Вони обіцяють величезні суми грошей сім’ям цих незрілих умів. Хочу вас ще раз запевнити, що феномен бомбистів- самогубців не має ніякого стосунку до релігії і використовується місцевими і закордонними елементами, які зацікавлені у завданні шкоди Пакистану.
«ІСЛАМ ЗАБЕЗПЕЧУЄ СВОБОДУ ДІЙ, ЯКЩО ЦЕ НЕ ПОРУШУЄ ПРАВ ІНШИХ ЛЮДЕЙ»
— Чи спроможний, на вашу думку, іслам модернізуватися і змінюватися у сьогоднішньому світі, який змінюється дуже швидко?
— Іслам — це найбільш сучасна релігія. Це повний кодекс життя для людства на всі прийдешнi часи. Тому нам не потрібно модернізувати іслам. Ця релігія не забороняє вам робити добре, а застерігає вас не робити поганого і, зокрема, щодо інших. Іслам враховує сучасну концепцію прав людини. Для ісламу не існує відмінності в кольорі шкіри чи віровченні. Також немає відмінності між чоловіком і жінкою, коли мова йде про освіту. Іслам гарантує рівність для жінок і навчає ставитися до жінки краще, ніж до чоловіка. Оскільки жінки є слабшою статтю, то про них потрібно більше піклуватися. Гляньте на статус жінки. Вона є матір’ю, дочкою, сестрою чи дружиною. Іслам не забороняє жінкам здобувати освіту. Радше ця релігія молиться за посилення і розвиток цього інституту жіноцтва, яке грає важливу роль у розвитку суспільства загалом. У Пакистані жінки спеціально наділені повноваженнями. Вони мають всі права громадянина. Вони можуть працювати будь-де відповідно до своїх критеріїв. Вони можуть бути членами парламенту і обіймати будь-яку посаду відповідно до закону країни. Також потрібно відзначити — хоч би де жінка працювала, вона не повинна експлуатуватися. Суворо заборонено закривати жінок удома. Іслам є сучасною релігією, яка оберігає ваші права в усіх відношеннях. Ця релігія забезпечує свободу дій, якщо це не порушує прав інших людей, буде це заняття спортом чи захоплення музикою.
ПРО ВЕЛИЧЕЗНІ МОЖЛИВОСТІ СПІВПРАЦІ ТА МЕГАПРОЕКТИ, У ЯКИХ МОЖУТЬ ВЗЯТИ УЧАСТЬ УКРАЇНСЬКІ ІНВЕСТОРИ
— Як повідомляли українські мас- медіа, Президент України Віктор Ющенко, приймаючи від вас вірчі грамоти, сказав, що існує величезний потенціал у відносинах між Україною та Пакистаном. У чому полягає цей потенціал і чи можемо ми стати свідками у майбутньому підписання великого контракту, як відомий пакистанський танковий контракт?
— Я справді бачу великий потенціал для подальшої співпраці між Пакистаном і Україною. Окрім співпраці в оборонному секторі, існує багато інших областей, у яких ми можемо отримати взаємну вигоду. На додачу до співпраці у секторах з випуску традиційної продукції настав час посилити співпрацю у високотехнологічних областях. Наші країни вже підписали десятки проектів угод, що охоплюють співробітництво у сферах освіти, авіації, захисту інвестицій, уникнення подвійного оподаткування, скасування візового режиму, екстрадиції. Більшість з цих угод давно перебувають у процесі фінального узгодження. Ми інтенсивно працюємо над тим, щоб пришвидшити цей процес, і сподіваємося швидко його завершити. А це справді надасть необхідне прискорення торгівлі та інвестиційній діяльності між обома країнами. Варто ще раз нагадати, що йдеться про такі мегапроекти, як розробка нафтових і газових родовищ, транзит нафти і газу, будівництво залізниць, розвиток соціального сектору, виробництво електроенергії.
— А чи є достатньо привабливий інвестиційний клімат у Пакистані?
— На жаль, 2007 рік був роком парламентських виборів у Пакистані та Україні. Уряди в обох країнах перебувають у процесі становлення. Але це не затримає взаємного інтересу щодо співпраці. В Пакистані успішно працює чимало іноземних компаній. Уряд вживає всіх необхідних заходiв, щоб забезпечити умови та охорону всім, хто працює в нашій країні.
— А як щодо залучення українських інвесторів на пакистанський ринок?
— У даний момент присутність українських компаній в Пакистані є доволі низькою. Я вважаю, що українські інвестори повинні розглядати можливість створення спільних підприємств у Пакистані і обслуговувати ринки цього регіону. Такі ринки можна знайти на Близькому Сході і на Далекому Сході. Величезні можливості, про які я вже згадував, існують для українських друзів у секторі розвідування нафти і газу в Пакистані. Українські інвестори можуть узяти участь у будівництві залізниць. Наприклад, планується збудувати залізницю від порту Гавадар на північ до Центральної Азії. Іншим привабливим інвестиційним проектом може стати проект будівництва газопроводу з Ірану через Пакистан до Індії.
За матеріалами газети "День"