Влаштовувати провокації проти мусульман уже стало традицією, а нахабність і аморальність антиісламських вилазок вражає навіть людей, які не мають жодного відношення до цієї релігії. Досить згадати «записки» Салмана Рушді, датський карикатурний скандал, фільм голландського режисера Тео Ван Гога, нападки іншого голландця - Херда Вілдерса. І якщо для мусульман, проживаючих на пострадянському просторі, все це здавалося чимось далеким, то тепер конфлікт на релігійному ґрунті ледь не спалахнув в Україні.
Амін ХОДЖАЄВ
Справді, важко навіть уявити, що таке коли-небудь може трапитися. Правда, якщо в Європі цим займаються в основному політики під час передвиборних кампаній, то в Україні «ісламський фактор» намагалися використати для розкручування свого бізнесу.
Першим сигналом виявилася стаття «Січневий хадж» у грудневому номері журналу «ТОП-10», у якій Дмитро Слукін («відомий клубний промоутер») нахвалював свій новий проект - нічний клуб, відкриття якого планувалося у столиці на початку року, під назвою «Мекка».
Оце назва! Та ще й у благословенний місяць Зуль-хіджа...
Не викликає сумнівів: відкриття клубу з одіозною назвою ретельно продумали і готували не один день. До такого висновку підштовхує той факт, що поява знущального матеріалу «Січневий хадж» «зовсім випадково співпала» з поверненням мусульман з паломництва. Однозначно, це не спонтанна ідея: свіжий номер у редакціях журналів як правило планується за два, а то й три місяці до його виходу.
Начебто припускаючи, що відкриття клубу викличе бурю обурення серед мусульман, Слукін підливає масла у вогонь: «Я завжди у пошуках нових відчуттів, у пошуку ось цієї істерики, що супроводжує відкриття нового клубу в місті Києві, - заради цих відчуттів, напевно, я це й роблю».
Як тільки задуми арт-директора Слукіна публічно оголилися у «ТОП-10», ряд українських мусульманських громад і організацій вжили активних заходів, намагаючись не допустити появи нічного клубу, назва якого відверто ображає почуття мусульман не лише у нашій країні, але й у всьому світі. Всім відомо, що у нічних клубах відбувається те, що строго заборонено Всевишнім: вживання алкоголю і наркотиків, публічне оголення тіла, азартні ігри. І звісно, священне місто, з якого почав поширюватися Іслам, де народився найкращий з людей, по визначенню не може мати нічого спільного із закладами подібного роду.
Через деякий час у ЗМІ з'явилася інформація про те, що відкриття переноситься на більш пізній термін. Здавалося, власники придумують, як красиво вийти з назріваючого скандалу, і розробляють план відступу. Але вже у наступному «ТОП-10» знову публікується матеріал про злополучний клуб, і оголошується про його відкриття 27 лютого, а всі бажаючі запрошуються, нарешті, «скуштувати нових відчуттів».
У цьому ж номері свою думку про відкриття «Мекки» висловлює журналіст Мустафа Найєм, залишаючи читача у повному збентеженні, на чиїй він стороні: «Будь я на місці Дмитра Слукіна, то пішов би далі і один із внутрішніх залів нового закладу назвав би «Каббой» (написання автора), оформивши його у формі чорного куба. А VIP-зал, якщо він задуманий, - «Мединою» (за аналогією з назвою другого після Мекки священного міста мусульман). Щоб уже зовсім «образити» щирі почуття послідовників Мухаммеда, всім мусульманам видав би безкоштовні клубні картки. Правда, для цього хлопцям з фейс-контролю довелося б провести додатковий тренінг для звірення анатомічних ознак мусульман на вході».
І на тій же сторінці - реакція імама Ісламського культурного центру Києва, шейха Імада Абу Аль-Рубба: відкриття клубу з назвою «Мекка» неприпустимо, оскільки образить почуття віруючих.
Інтрига вдалася: все красиво, спрацювало! Визначилися два протидіючих табори, назріває скандал. Клуб впізнають усі!
Очевидно, свобода слова і самовираження зайшла занадто далеко, і люди, подібні слукіним, перестали усвідомлювати і розуміти, де межа дозволеного.
Свобода, що линула через край, була використана з метою диктувати свої умови, інтереси, чхаючи на всіх, часом плюючи у душі, не звертаючи ніякої уваги на те, що це принижує інших людей. Свобода - не вседозволеність.
Зрештою, зустрічі представників мусульман з керівництвом клубу та реакція влади на багаточисельні звернення релігійних громад і організацій принесли свої плоди: адміністрація була змушена змінити вивіску, перейменувавши злачне місце на «NoName» («Без імені»); журналіст Мустафа Найєм привселюдно приніс свої вибачення мусульманам.
Таким чином, цю подію можна розглядати як випробування для мусульман України, яке вони, у підсумку, гідно пройшли, не допустивши приниження свого достоїнства і образи Ісламу. Дуже доречно буде згадати застереження Всевишнього: «Хіба думають люди, що їх залишать, якщо вони скажуть: "Ми увірували", і вони не будуть випробувані?» (Коран, 29:2). Хвала Всевишньому за те, що Він установив релігію Іслам і згуртував віруючих у єдину громаду!
За матеріалами газети «Арраід»
Посилання на тему:
Новини:
Конфлікт навколо відкриття нічного клубу з одіозною назвою врегульований
Статті: