Турки-ахиска - турецька етнічна група, яка історично проживала на Сході України. З початком бойових дій президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і тодішній прем'єр-міністр Ахмет Давутоглу розпорядилися евакуювати їх на історичну батьківщину. Міністерство закордонних справ Туреччини у 2015 році опублікувало послання у зв'язку з 71-ми роковинами насильного виселення турків-ахиска. Вказавши на важливість прискорення процесу повернення турків-ахиска на свою батьківщину (в Грузію - ред.), МЗС Туреччини заявило, що продовжить підтримувати цей процес.
Як раніше повідомлялося, у 2015 році для постійного проживання до Туреччини переїхали близько 700 сімей, при цьому пріоритетне право на міграцію надавалося мешканцям охоплених збройним конфліктом регіонів України, а вже до осені 2016 року,1 206 турків-ахиска було розміщено в районі Узумлю провінції Ерзінджан.
Управління масового житлового будівництва при уряді Турецької Республіки (TOKİ) надало туркам-ахиска житло в районі провінції Ерзінджан і Карс. Окрім повністю обладнаних будинків і створеної необхідної для життя інфраструктури, вирішуються соціальні проблеми репатріантів - працевлаштування, пенсійне забезпечення тощо.
На сьогоднішній день, як повідомляє Агентство Анадолу з посиланням на слова глави Всесвітньої асоціації турків-ахиска (DATÜB ) Фуатьє Учар, більше 3 тисяч турків-ахиска, переселених з України до Туреччини, отримали турецьке громадянство. За його словами, після розвалу СРСР влада Туреччини зробила важливі кроки з підтримки етнічних турків-ахиска, особливо в період правління Реджепа Тайіпа Ердогана.
«Саме за дорученням президента Ердогана з України на схід Туреччини були переселені 677 сімей турків-ахиска. Понад три тисячі осіб проживають нині в районі Узумлю турецької провінції Ерзінджан. Усім їм у винятковому порядку представлено турецьке громадянство», - зазначив глава DATÜB, нагадавши, що заявки на отримання громадянства приймалися з 11 вересня 2018 року. Крім того, налагоджуються процедури соціального забезпечення, видачів дозволів на працевлаштування і пенсійного забезпечення нових громадян Туреччини.
Нагадаємо, в 2016 році Організація ісламського співробітництва (ОІВ) схвалила «Стратегію репатріації месхетинців», прийняту грузинським урядом у 2014 році у заключному комюніке, опублікованому після закінчення дводенного саміту в Стамбулі.
Як раніше писав "Іслам в Україні", порівняно нечисленний народ, турки-ахиска, мали дуже трагічну долю. Коріннихі жителів Грузії, у 1944 році їх депортували зі своєї історичної батьківщини до республік Середньої Азії, але і там вони не знайшли спокою: в 1989 році ахискінці зазнали погрому в Узбекистані. І знову почалася депортація до різних республік колишнього СРСР, де вони неодноразово ставали жертвами насильства і погромів... Турки-ахиска - месхетинські турки (самоназва тюрк, Ahıska Türkleri,), поширені також назви турки-хемшіли, турки-джавахці, османські турки, ахалцихські турки, ахалцихські тюрки, ахиска-тюрки, кавказькі турки - субетнічна група турків, яка походить з Месхетії - області на південному заході Грузії. Мовою спілкування є один зі східно-анатолійських діалектів турецької мови. Мусульмани сунітського толку.