Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова і голова Меджлісу кримськотатарського народу закликають українців долучитися до скорботного мітингу пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року й інших меморіальних заходів.
Про це йшлося під час прес-конференції «75-річчя депортації кримськотатарського народу: наслідки і перспектива визнання актом геноциду судовими органами України», що відбулася у четвер, 16 травня 2019 року в Укрінформі.
«Чому важлива присутність на Майдані й участь в усіх меморіальних заходах? По-перше, це своєрідний акт солідарності, по-друге, у такий спосіб ми підтверджуємо усім, хто сьогодні живе в окупованому Криму, що ми — одна політична нація, незважаючи на окупацію й інші виклики», — зазначила Еміне Джапарова.
За її словами, участь українців у жалобних заходах сприятиме руйнуванню наративу російських ЗМІ про те, що «Україна нічого не зробила для кримських татар за роки незалежності і сьогодні демонструє бездіяльність».
«Офіційна частина відзначення цього дня фактично розпочнеться 17 травня демонстрацією фільму «1944» — 44-хвилинної документальної стрічки», — додала пані Джапарова.
Перший заступник міністра інформаційної політики зазначила, що показ відбудеться у закритому форматі для представників ЗМІ.
Як раніше повідомлялося, у Києві на Майдані Незалежності 18 травня відбудеться скорботний мітинг пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу у 1944 році.
«18 травня о 18:00 на Майдані Незалежності відбудеться скорботний мітинг вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Маємо надію, що з кримськими татарами будуть пліч-о-пліч стояти всі наші побратими, мешканці Києва, політичні діячі, народні депутати, дипломати. Дуже важливо, щоб окупований Крим бачив нашу підтримку їх прагнення повернутися під суверенітет Української держави», — зазначив під час прес-конференції голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний днепутат України Рефат Чубаров.
Також ряд пам’ятні заходи відбудуться у регіонах України і за кордоном.
Голова Меджлісу повідомив, що о 14:00 у Національному комплексі «Експоцентр України» відбудеться відкриття мистецького проекту «Вкрадений Крим. Історія депортації»; о 15:00 — мітинг-реквієм, а о 16:00 стартуватиме автопробіг кримськотатарської молоді.
За словами пана Чубарова, масові заходи відбудуться також у Херсоні і Херсонській області, у Вінниці, Львові, Миколаєві й інших великих містах, заплановане проведення пам’ятних заходів і за кордоном.
Голова Меджлісу також закликав усіх українців долучатися до пам’ятних заходів, які проводитимуться до 75-х роковин депортації 1944 року у столиці і регіонах.
Додамо, що в усіх мечетях Духовного управління мусульман України «Умма» напередодні скорботної дати, 17 травня, у благословенну п’ятницю, відбудуться дуа-молебні за усіх кримських татар, які загинули під час трагічної депортації у 1944 році.
У прес-конференції «75-річчя депортації кримськотатарського народу: наслідки і перспектива визнання актом геноциду судовими органами України» брали участь Еміне Джапарова, перший заступник міністра інформаційної політики України; Ескендер Барієв, голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу; Сергій Громенко, кандидат історичних наук; Андрій Іванець, кандидат історичних наук; Сергій Пархоменко, директор Центру зовнішньополітичних досліджень; Євген Самуха, керівник служби міжнародних зв’язків Представництва Президента України в АРК; Костянтин Захаренко, адвокат; Андрій Щекун, громадський діяч; Вячеслав Кашка, науково-педагогічний працівник Ужгородського національного університету; Вадим Лушпієнко, начальник управління з розслідування кримінальних проваджень Прокуратури АРК; Зарема Барієва, менеджер Кримськотатарського ресурсного центру; Гаяна Юксель, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства «QHA»; Різа Шевкієв, член Меджлісу кримськотатарського народу.
Під час прес-конференції обговорювалися такі теми, як «Міжнародні та національні стандарти кримінальної кваліфікації депортації кримськотатарського народу», «Розслідування депортації кримськотатарського народу в рамках національного кримінального процесу», «Міжнародне співробітництво в розслідуванні депортації кримськотатарського народу».