Чи загрожує Україні ісламський екстремізм?

1
«Загальна чисельність людей, які симпатизують радикальним організаціям у Криму не більше 5% від загального числа кримських мусульман».
04.11.2009
Оцініть статтю: 
(243 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«Подробности», 03.11.2009

Кримська мусульманська громада, незважаючи на наявність таких організацій, як Хизб ут-Тахрір і течій, як хабашити і ваххабіти, єдина. Дуже мало людей підтримують вищезгадані течії, заявляють у Духовному управлінні мусульман Криму, і додають, що іслам не може становити загрозу територіальній цілісності і безпеці України.

Замах на Мустафу Джемільова - одного з лідерів кримських мусульман, який було зірвано 23 жовтня, став першим сигналом того, що в Україні існують терористичні угруповання, пише видання. Геннадій Москаль - начальник Головного управління МВС у Криму, вважає, що проблема «ісламського» тероризму назріла в Україні досить давно. У вересні цього року він навіть вніс законопроект, який би забороняв діяльність ряду громадських організацій в Україні.

«Я буду діяти всіма доступними мені методами, щоб припинити діяльність цих організацій. А це у першу чергу методи законодавчі», - говорить Москаль.

Серед небезпечних для України організацій Москаль виділяє Хизб ут-Тахрір - Партію ісламського звільнення. Угруповання Ат Такфір ва аль Хіджра, члени якого готовили замах на Мустафу Джемільова, за словами Москаля, має відношення до Хизб ут-Тахрір: «Це більш радикальна організація, що відбрунькувалася від Хизб ут-Тахрір, і багато її членів раніше були прихильниками хизбу».

Хизб ут-Тахрір заснував у далекому 1953 році у Єрусалимі суддя шаріатського апеляційного

суду Такіуддін ан-Набхані. Основним завданням організація бачить відродження ісламського способу життя і поширення ісламу у всьому світі.

Для досягнення цієї мети Хизб ут-Тахрір поставив перед собою наступні завдання: проведення ідеологічної і виховної роботи серед мусульман, проведення політичної роботи. Остання передбачає боротьбу проти тих країн, які Хизб ут-Тахрір вважає «колоніальними» і які мають вплив на ісламські країни. Боротьба може вестися в ідеологічній, політичній, військовій і економічній сферах.

Другий напрямок політичної роботи полягає у боротьбі з тими правителями ісламських і арабських країн, які на думку Хизб ут-Тахрір, ведуть політику не сумісну з нормами ісламу. Так, у 1968 році представниками цієї організації були здійснені спроби державних переворотів у Йорданії і Сирії, у 1974 році - у Єгипті. Членів організації обвинувачували у підготовці замаху на короля Йорданії Хусейна у 1994 році. Третій напрямок полягає у приведенні справ всесвітньої громади мусульман у відповідність із вимогами шаріату.

Хизб ут-Тахрір заборонена у ряді держав Середньої Азії. З 2003 року організацію заборонили й у Росії як «терористичну». Однак у країнах Європи та США Хизб ут-Тахрір почувається цілком нормально. Так, 3 квітня 2009 року у Лондоні представники цієї організації навіть проводили прес-конференцію, присвячену питанням економіки в ісламі.

В Україні Хизб ут-Тахрір, за словами Леоніда Грача - народного депутата України, секретаря Кримського республіканського комітету Компартії України, - з'явилася у 2002-2003 роках. «Уже тоді я забив тривогу, почав робити депутатські запити, під час своїх виступів акцентував увагу влади на проблемі екстремізму у Криму», - говорить Грач. Але до нього не прислухалися.

Голова кримської міліції у свою чергу винить у всьому органи державної безпеки. «Ви запитайте про стан справ у Криму Раду національної безпеки і оборони або Службу безпеки України. Це не наше завдання. Я коли приїхав у Крим на день незалежності і побачив цю ситуацію - я жахнувся, - продовжує розповідати Москаль, - а зв'язуватися з ними ніхто не хоче - бояться їхніх протестів. Усі хочуть бути «білими і пухнастими» в очах громадськості». Тому й не займаються питаннями, пов'язаними із забезпеченням безпеки України.

Самі члени Хизб ут-Тахрір відкидають усілякі обвинувачення у свою сторону. Вони наполягають на тому, що Хизб ут-Тахрір користується винятково мирними засобами і халіфат в Україні поки встановлювати не збирається. «Діяльність ісламської політичної партії Хизб ут-Тахрір по встановленню держави, зосереджена у визначених нею деяких мусульманських країнах. В Україні ведеться винятково ідеологічна й ідейно-просвітницька діяльність», - говориться в одній із заяв Хизб ут-Тахрір .

За приблизними підрахунками нині число прихильників Хизб ут-Тахрір у Криму становить близько 6-7 тисяч чоловік - такі дані Комітету у справах релігій. І ряди прихильників Хузб ут-Тахрір або хизбовців, як їх ще називають, ростуть. Пов'язано це з невдоволенням молоді політикою меджлісу. З часу повернення кримських татар на півострів ряд болючих проблем залишився невирішеним. У першу чергу - це земельна проблема. Другою причиною популярності Хизб ут-Тахрір, Грач називає властиву будь-якій молоді радикальність. Із Грачем солідарний і Москаль. «Молодь - це молодь. Якщо держава нею не займається, то нею займаються представники подібних груп», - зауважує Москаль.

Самі кримські мусульмани по-іншому оцінюють чисельність Хизб ут-Тахрір і її популярність серед мусульман Криму. «Загальна чисельність людей, які симпатизують радикальним організаціям у Криму не більше 5% від загального числа кримських мусульман, - говорить Айдер Ісмаїлов, заступник муфтія Криму, - А у Криму мусульман близько 300 тисяч чоловік». За його словами, кримська мусульманська громада, незважаючи на наявність таких організацій, як Хизб ут-Тахрір і течій, як хабашити і ваххабіти, єдина. Дуже мало людей підтримують вищезгадані течії. «Я хотів би звернути вашу увагу, - говорить Ісмаїлов, - на те, що серед цих п'яти відсотків є як члени цих організацій, так і ті, хто їм просто симпатизує». У цілому ж, на його думку, іслам не може становити загрозу територіальній цілісності і безпеці України. «Іслам не може загрожувати цілісності держави або безпеці людини. Є лише люди, які прикриваються ісламом для особистих, корисливих потреб», - говорить заступник муфтія Криму. Та й то, таких людей, за його словами, можна на пальцях порахувати. От ними нехай і займаються спецслужби, як вони повинні займатися всяким, хто посягає на життя інших.

Борис РУДЬ

(Наводиться у скороченні)

Повна версія статті на сайті «Подробности»

Публікації на тему в українських ЗМІ:

Кримські татари вимагають від влади виділити землю під будівництво мечеті (5 канал)

Молитва за мир (Канал 24)

Інші публікації на сайті «Подробности»:

Мечеті в Мецці орієнтовані неправильно

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.