Хто й чому створив Конгрес мусульман України: коментар президента організації Сейрана Арифова

Хто й чому створив Конгрес мусульман України: коментар президента організації Сейрана Арифова
Сейран Арифов - президент Конгресу мусульман України
14.12.2021
Оцініть статтю: 
(248 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Створення нещодавно в Києві Конгресу мусульман України спричинило жваві обговорення всередині української мусульманської спільноти. І хоч його засновники провели пресконференцію перед установчими зборами, а також розповідали про нову організацію в соцмережах, багато хто не до кінця зрозумів, які цілі ставить  Конгрес мусульман України, які мотиви переслідує та чим займатиметься.

Днями на сайті КМУ опублікований розширений коментар президента організації, шейха Сейрана Арифова. Наводимо найважливіші, на нашу думку, фрагменти з нього.

Передісторія та роль Всеукраїнської асоціації «Альраід», що була одним з ініціаторів заснування Конгресу

— «Альраід» досяг великих успіхів, великих результатів. На початку діяльности перед нею (Асоціацією «Альраід». — Ред.) стояли певні завдання й життєво важливі для мусульманської спільноти України потреби. Було масове повернення на батьківщину з заслання кримських татар — постали цілі захисту від асиміляції, повернення до своїх релігійних та культурних традицій, збереження мусульманської ідентичности, відновлення релігійної інфраструктури, допомоги в непростому матеріальному становищі. <…> Не було навчальних релігійних закладів, не ставало людей з якісною релігійною освітою. Звісно, що для розв’язання цих питань і проблем провадили роботу різні організації: і кримськотатарські діячі, [була] й певна робота з боку Туреччини, але провідна роль належала Громадській спілці «Всеукраїнська асоціація «Альраід».[1] 

Зміни в суспільстві та нові виклики

— За 25 років вибудувано певний фундамент, основи, виникла релігійна інфраструктура, а ще з’явилося нове покоління мусульман. <…> Настав новий етап у розвитку не тільки мусульманської спільноти України, а й самої України. Сталися певні ментальні зміни в мисленні суспільства. Водночас сталася окупація частини українських територій — Криму й Донбасу, де історично проживала найбільша частка послідовників ісламу. <…> Тобто відбулися досить серйозні зміни — не просто територіальні, а у складі самої мусульманської умми України. Тому з’явилися й нові цілі, нові можливості, але й постали нові виклики. Тепер треба не просто звести мечеть і навчити мусульманина правильно молитися, постити тощо. Тепер мусульманам треба консолідувати свої сили, свої можливості й намагатися не просто інтегруватися без розчинення в українське суспільство, а використати всі можливості інтеграції для реалізації себе, своєї залучености в життя країни, своєї участи в розвитку України, часткою якої вони себе вважають. І водночас не відмовляючись від своєї віри та культури. Це теж один із тих сенсів, що спонукали нас створити нову платформу.

Причини створення Конгресу

— До створення нової спілки підштовхнув комплекс різних причин. Ми замислилися над тим, щоб мусульманські громадські організації, що реально діють, у яких справді зібралися люди з активною позицією та прагнуть брати участь у розв’язанні нинішніх проблем, мали більший простір, мали ширші можливості для співпраці з іншими мусульманськими організаціями.

Хто долучився до створення

— Конгрес мусульман України — платформа, яку створили, об’єднавшись, кілька організацій: і «Альраід», і Ліга мусульманок України, і багато інших мусульманських організацій, що виникли після 2014 року в різних містах.

Хто і як може стати членом Конгресу

— Природно, що наш Конгрес спирається на Хартію мусульман України, бо всі організації, що ввійшли до нього — її підписанти. Але це не означає, що геть усі, хто підписав Хартію, автоматично стають членами Конгресу, адже Хартія — це декларацією цінностей і принципів, що поділяють організації-підписанти. Якщо вони виявлять бажання долучитися до нас, то зможуть це зробити — якщо це реально активна організація, що підтримує всі ідеї, принципи та цінності Конгресу мусульман України.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.