У День Збройних сил України, 6 грудня, «5 канал» випустив календар «Без цензури». Моделями для нього стали журналістки каналу. Жінки позували без одягу та білизни, прикриваючи інтимні місця зброєю.
Канал зазначив, що так розпочався волонтерський проєкт для збору коштів на українську армію. Медійники планують зібрати 1 млн гривень, щоб купити рації. Як повідомив «5 канал», спочатку календар можна буде ексклюзивно придбати на аукціонах, а згодом така можливість з'явиться в кожного.
Думки щодо календаря «Без цензури» кардинально розділилися. Чимало користувачів підтримали ідею календаря, назвавши це мистецтвом та виявленням громадянської позиції. Утім, деяких календар по-справжньому обурив — вони називають цей проєкт об'єктивацією та вважають, що він серйозно шкодить іміджу професії журналіста.
Представники громадських, правозахисних і медійних організацій у колективній заяві засудили публікацію календаря з оголеними журналістками. Підписанти заяви закликали «5 канал» відмовитися від цієї акції та не розповсюджувати календар, бо це сприятиме просуванню сексизму:
«Це нівелює роботу, що роблять медіа та громадянське суспільство, щоб жінок в Україні, в тому числі військовослужбовиць, не сприймали як сексуальний об’єкт».
Однак шеф-редакторка «5 каналу» Ірина Герасимова в коментарі до цього фейсбук-допису відповіла:
«Автори таких заяв теж доклалися до нашого проєкту. Ми дякуємо за піар і сподіваємося, що вони (автори) направлять свої сили на дієві волонтерські збори коштів для ЗСУ».
У відповідь на критику «5 канал» опублікував фото мусульманок у нікабах з неоднозначною фразою «А далі додумайте самі», що викликало значне обурення мусульманської спільноти України.
Кримськотатарський діяч Арсен Жумаділов у своєму фейсбук-дописі зазначив, що «5 канал» вирішив обіграти критику оголеної натури зображенням мусульманок у нікабах:
«Ми нормативно й майже фактично суспільство, яке толерує інакшість у будь-якому прояві. Толерує, бо по-справжньому приймає, а не тому, що терпить через нав'язані норми. Хтось хоче оголитись — її/його право, її/його вибір. Хтось навпаки. Хоче одягати нікаб — її право, її вибір. <...> І такий вибір теж має толеруватися, без висміювання та цькування».
Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов також виступив із критикою використання таких зображень:
«Використання таких відверто глузливих зображень не може не викликати обурення тих, кого вони безпосередньо стосуються. Комусь це може здаватися смішним чи проявом „свободи слова“, однак подібні „жарти“ мають і інший бік».
Реакція «5 каналу» не забарилася: шеф-редакторка в коментарях до публікації муфтія зазначила, що канал з повагою ставиться до свободи вибору, зокрема вибору релігії, після чого допис з фотографією мусульманок у нікабах на сторінці «5 каналу» видалили.
«Хочемо перепросити в мусульманської спільноти за недоречний репост дописувачів на фейсбук-сторінці каналу. Цієї публікації вже не існує. Ми вдячні всім і кожному, незалежно від національности та віросповідання, хто нині бореться з агресором за незалежність нашої країни», — зауважила Герасимова.