В Україні та в багатьох країнах світу до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу запланована низка заходів.
Про це під час пресконференції в «Укрінформі» повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров:
— 18 травня в Україні, відповідно до постанови Верховної Ради від 12 листопада 2015 року, встановлено День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Я хочу проінформувати про меморіальні заходи, які проводитимуться в Україні, включаючи окупований Крим, а також в інших країнах світу за участю кримськотатарської та української громад. Зрозуміло, що в умовах повномасштабної війни ми маємо уникати масових заходів, які проводили раніше.
Представництво Президента в АРК звернулося до обласних адміністрацій та міських рад, щоб цього дня державні прапори України були з жалобними стрічками. За словами очільника Меджлісу, установи та організації в Києві та інших містах України поруч із державним прапором України піднесуть кримськотатарський національний прапор:
— Зокрема, о 9:15 прапор піднімуть біля КНУ ім. Шевченка. Всі охочі взяти участь у цьому заході можуть підійти до Червоного корпусу університету.
Також 17 травня о 17:00 відбудеться духовний онлайн-захід «Пам’ятаємо, боремося, переможемо».
— Це [буде] дуа, або ж молебень, пам’яті жертв геноциду за участю трьох муфтіїв, голів Духовного управління мусульман Криму, Литви й Румунії. Захід транслюватиметься онлайн, — розповів голова Меджлісу.
18 травня о 12:00 на залізничному вокзалі в Києві відбудеться меморіальний захід «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію».
Чубаров додав, що в м. Вишневе на Київщині відбудеться меморіальний захід за участю керівництва КМДА, голови територіальної громади Вишневого та представників Меджлісу. Під час заходу, запланована трансляція фільму «Хайтарма».
У Львові 18 травня в Музеї тоталітарних режимів відбудеться урок пам’яті. Також у місті заплановано молебень з приводу роковин геноциду. Певні заходи проведуть у Миколаєві та в інших регіонах України.
Рефат Чубаров додав, що заходи до Дня пам’яті відбудуться й за кордоном, зокрема в Туреччині: в Анкарі, Стамбулі та Ескішехірі. Крім того, у Празі (Чехія) відбудеться меморіальний захід у Будинку національних меншин.
— Тематичні заходи за участю кримськотатарської та українських громад пройдуть у Польщі. Так, 18 травня у Варшаві покажуть фільм «Хайтарма», пройдуть дискусії. 19 травня покажуть фільм «Мирний-21», — сказав голова Меджлісу.
З огляду на те, що День української вишиванки припадає цього разу на 18 травня (третій четвер травня. — Ред.), менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру Тетяна Подворняк закликала українців одягати вишиванки з наліпками або значками з зображенням кримськотатарського прапора — на знак пам’яті про геноцид 1944 року.
— Так ми покажемо, що продовжуємо триматися разом та боротися за одну перемогу. Відповідні фотографії можна поширювати в соцмережах із хештегом «Ми солідарні», — заявила Подворняк.
Довідка. Депортація кримських татар із Криму відбулася 18–20 травня 1944 року. За два дні з півострова НКВС із залученням армійських підрозділів насильно виселила щонайменше 194 тис. осіб. У листопаді 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу та встановила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду.