США стануть кращим другом Ірану. Але пізніше

16.01.2008
Оцініть статтю: 
(224 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Світові ЗМІ повідомляють, що Джордж Буш виступив в Абу-Дабі з програмною промовою свого близькосхідного турне. Ізраїльтян і палестинців він закликав підписати мирний договір, а іранців - скинути нинішній режим "спонсорів тероризму".

Буш намагається згуртувати союзників у Перській затоці для протидії Ірану, пише британська The Times. Американський президент сказав, що на карту поставлена безпека всього світу. Виступаючи в Абу-Дабі із програмною промовою свого близькосхідного турне, він назвав Тегеран "провідним світовим спонсором тероризму". "Дії Ірану загрожують безпеці всіх країн, - сказав Буш. - І США разом з нашими друзями в Перській затоці продовжують зміцнювати безпеку в рамках взятих нами на себе зобов'язань, і закликають своїх друзів в усьому світі згуртуватися й виступити проти цієї загрози, поки не стало надто пізно".

Дотепер невідомо, як Об'єднані Арабські Емірати відреагують на пропозицію Буша взяти на себе додаткові турботи із забезпечення безпеки в регіоні, хоча ОАЕ - рішучий союзник США. Лідери держав Перської затоки все настороженіше ставляться до зростання впливу Ірану і пов'язують власну стабільність зі Сполученими Штатами. Втім, швидкий ріст економіки ОАЕ безпосередньо пов'язаний з Іраном, найбільшим торговельним партнером країни, вказує оглядач видання. В Еміратах проживає майже півмільйона іранців, а у фінансовій столиці, Дубаї, ведуть свою діяльність близько 10 тис. іранських компаній.

Експерти вважають, що примирити прохання Вашингтона про допомогу та економічні зв'язки з Іраном виявиться для ОАЕ непросто. Корінь місцевого "економічного дива", яке виражається у двозначних показниках росту і припливі закордонних інвестицій, часто вбачають у кредо ОАЕ: не змішувати бізнес і політику. Після виступу Буша президент ОАЕ шейх Халіф бін-Сайед аль-Нахайян не брав на себе ніяких офіційних зобов'язань.

Італійська Corriere della Sera широко цитує і коментує виступ Буша. Перебуваючи в самому серці Перської затоки, у розпал свого візиту в ісламські країни Джордж Буш більше не звинувачує Іран у підготовці до "третьої світової війни", як він це робив у жовтні минулого року у Вашингтоні, але його рішучий осуд режиму аятолл, "який розпалює й персоніфікує собою екстремізм і який загрожує миру в усьому світі", нагадує звинувачення на адресу режиму Саддама Хусейна п'ять років тому, пише Енніо Каретто.

"Іран підриває надії Лівану на мир, озброюючи і надаючи допомогу терористичному угрупованню "Хизбалла" і займається підривною діяльністю в інших частинах Близького Сходу, фінансуючи "Хамас" у Палестині та "Ісламський джигад". Він озброює талібів в Афганістані і шиїтські міліційні формування в Іраку. Він залякує своїх сусідів ракетами і войовничою риторикою, зробив Буш завуальоване посилання на Ізраїль.

Буш не став погрожувати застосуванням сили, повідомляє спостерігач, але після звинувачень, що Тегеран приховує свої ядерні амбіції і кидає виклик ООН, американський президент назвав Іран "найбільшою загрозою безпеці кожної країни" і закликав арабські держави об’єднатися, "поки ще не надто пізно". Він звернувся й до іранців, спонукуючи їх скинути режим. "Ви народ великої культури і таланту - заявив Буш, - і ви маєте право жити при уряді, що буде поважати вашу волю. Я закликаю цей уряд прислухатися до вас. Настане день, коли ваша країна ввійде до складу співтовариства націй і Сполучені Штати будуть вашим кращим другом".

Французька Le Figaro повертається до попереднього етапу турне - візиту Буша в Ізраїль, аналізуючи, "Як змінився Буш, не зрадивши Ізраїлю". Джордж Буш уже бував в Ізраїлі. В 1998 році, під час перебування ще губернатором Техаса. Його тоді супроводжував відставний генерал на ім’я Аріель Шарон. Цей досвід справив на майбутнього президента велике враження: він розповів про нього на своєму першому засіданні Ради національної безпеки в Білому Домі, повідомляє автор статті.

Десять років потому американський президент зробив перший офіційний візит в Ізраїль і на Палестинські території, і він пішов всупереч своїм попередникам, відкинувши не тільки волюнтаристичний підхід Білла Клінтона, але й методи власного батька, Джорджа Буша-старшого, організатора Мадридської конференції 1991 року, і став на захист позицій, надзвичайно схожих на традиційну американську точку зору, вважає автор. Буш нітрохи не сумнівається, що його нинішній крок відповідає, у першу чергу, необхідності гарантувати стабільність регіону за допомогою забезпечення довгострокової безпеки Ізраїлю. Завдяки своєму релігійному досвіду "відродженого" християнина він діє в унісон з американськими християнами-фундаменталістами, які буквально розуміють Біблію і вбачають у поверненні єврейського народу на землю предків кращий спосіб наблизити пришестя Месії. Однак Буш зрозумів, що розділення народів у даний момент - єдиний спосіб зберегти єврейський характер Ізраїлю.

Якщо Джордж Буш принесе Ізраїлю мир, він стане не самим проізраїльським, а самим християнським з американських президентів, підсумовує Філіпп Желі.

За матеріалами NEWSru.ua

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.