На
Platfor.ma в
новій рубриці:
«Запитання тут ставимо ми
» після презентації видавництвом
«Основи
» першого українського перекладу Корану муфтій Духовного управління мусульман України
«Умма
» Саід Ісмагілов відповів на
питання про найбільш розповсюджені міфи щодо ісламу.
Чи справді Коран закликає до жорстокості?
Класичний іслам, про який розповідається в Корані, у висловлюваннях пророка Мухаммеда забороняє жорстокість та насильство. Мусульманам заборонено проявляти жорстокість по відношенню до людей, тварин, рослин. І ніколи в минулому не було такого, щоб мусульмани демонстрували агресію. Але в другій половині ХХ ст. в мусульманському суспільстві виникла проблема: з’явилися радикальні угруповання ― люди з дуже низьким рівнем освіти: як загальної, так і релігійної ― якими маніпулюють носії екстремістських ідей. Вони паплюжать ісламські вчення стосовно доброго ставлення до оточуючих. Саме через це склався міф про жорстокість мусульман. Насправді мусульман у світі близько 1,5 млрд, а до цих угруповань входять лише декілька тисяч осіб. Це навіть менше половини процента від загальної кількості мусульман. Тож, перш за все, це проблема самих мусульман, які повинні її побороти.
Чи обмежує іслам права жінок?
Цей міф виник через те, що в певних країнах, таких як Афганістан, жінки дійсно обмежені у своїх правах. Але в більшості мусульманських країн таких обмежень немає. Насправді жінки в ісламі можуть обіймати будь-яку посаду — бути міністром, прем’єр-міністром — працювати за будь-якою професією. Жінка не може бути тільки священиком ― так само як у християнстві та іудаїзмі.
Іноді вважають, що іслам обмежує права жінок, тому що вимагає від них ходити в хустці. По-перше, приписи стосовно того, як треба вдягатися і ходити, є і для чоловіків. По-друге, ця давня традиція існує не лише у мусульман, а й в іудеїв і християн. Якщо ми подивимося на зображення Діви Марії, то побачимо, що вона скрізь у хустині. Так само ходять і ортодоксальні іудейки, монахині, віруючі християнки. Вони зберігають ту давню традицію, коли Бог заповідав чоловікам і жінкам одягатися певним чином. Просто іслам до цього часу дотримується правил і приписів, а секулярне суспільство, яке вже відійшло від релігійних форматів, вважає, що це нібито пригнічує та обмежує права.
Чи є іслам нетерпимим до інших релігій?
Будь-яка релігія нетерпима до інших релігій. Наприклад, Старий заповіт досить нетерпимий до язичників. А якщо ми відкриємо Новий заповіт, він також засуджує язичників і каже, що та релігія, яку приніс він, є найкращою. Так само й іслам: він засуджує язичників, невір’я в Бога, але толерантно ставиться до християн та іудеїв, бо вважає їхні релігії попередніми, що були дані від Господа. У Корані ми можемо зустріти цитату, в якій Всевишній Аллах говорить, що найближчими до нас є ті, хто кажуть, що вони християни.
Коран потрібно читати лише мусульманам?
Священне писання може читати будь-хто, не тільки мусульмани. Взагалі Коран корисно читати усім, хто хоче краще розуміти цінності і життєві принципи мусульманської громади у своїй країні.
Чи справді іслам чужий українцям, бо його на території України ніколи не було?
Перші мусульмани з’явилися на території України в IX ст. Ще до того, як князь Володимир прийняв християнство як державну релігію. А території приазовських, причорноморських степів і півострів Крим були у складі Кримського ханства, де у ХІV сторіччі Узбек-хан зробив іслам державною релігією. Тож іслам, як і християнство та іудаїзм, більше тисячі років існує на теренах України. Тому, коли люди кажуть, що ісламу в Україні ніколи не було, вони просто не знають історію. Але я розумію, чому так склалося. Радянська історія завжди замовчувала життя нацменшин, ніби їх ніколи і не існувало. Пізніше, коли стала писатися історія України, перейняли ту саму практику: ніби жили лише українці, а інших етносів і релігій не було. А як же бути з кримськими татарами? Сім століть викинути з історії України неможливо. Тому я раджу всім неупереджено досліджувати історію України, і ми побачимо, що в Україні є два корінних етноси — українці та кримські татари, які є мусульманами.