Дари Священного Рамадану

1
«І поспішайте здобути прощення Господа вашого і рай, що охоплює небеса і землю і уготований для богобоязливих, які витрачають і в радості і в горі, що стримують гнів, що прощають людей. Воістину, Аллах любить тих, хто робить добро!» (Коран, 3:133-134).
28.08.2009
Оцініть статтю: 
(203 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Місяць Рамадан - особливий для кожного мусульманина і мусульманки. У цей місяць почалося ниспослання Благородного Корану нашому Пророку Мухаммаду (мир йому і благословення) як керівництво і милість для всіх людей. У місяць Рамадан відбулася велика і найважливіша перемога Ісламу, перемога у битві під Бадром. А наприкінці цього місяця відзначається велике ісламське свято Ід-аль-Фітр. В Ісламі з цим місяцем пов'язано ще дуже й дуже багато чого, але найзнаменніше те, що в цей місяць всім мусульманам приписано дотримуватися посту.

У Корані і Сунні часто згадується про Рамадан. І звертаючись до цих двох священних джерел, ми знаходимо підтвердження важливості цього місяця.

Отже, якщо Рамадан це місяць благих справ, тоді саме у Рамадан мусульманин повинен поспішати їх робити. «І поспішайте здобути прощення Господа вашого і рай, що охоплює небеса і землю і уготований для богобоязливих, які витрачають і в радості і в горі, що стримують гнів, що прощають людей. Воістину, Аллах любить тих, хто робить добро!» (Коран, 3:133-134).

Рамадан - це місяць Корану, тобто місяць читання і вивчення Книги нашого Творця, роздумів над його аятами і, звичайно ж, втілення його заповідей у життя. Той, хто привчить себе до спілкування з Кораном у Рамадан, не захоче з ним розстатися весь наступний рік.

«Місяць Рамадан - це місяць, у який був дарований Коран, як керівництво для людей і як роз'яснення прямого шляху і розрізнення...» (Коран, 2:185).

Посланник Аллаха (мир йому і благословення) сказав: «Кожному, хто прочитав хоча б одну букву із Книги Аллаха, запишеться за це одна блага справа, а кожна така блага справа винагороджується десятикратно. Я не кажу, що аліф, лям, мім це одна буква; ні, аліф це буква, і лям буква, і мім буква».

Аллах закликає замислитися над змістами і мудрістю Корану, і найкраще це робити у Рамадан. Адже не виключено, що саме тоді вам відкриється те, що було приховано для вас раніше. «Невже вони не замислюються над Кораном?...» (Коран, 47:24)

Щедрість приходить до людини не просто так, а з усвідомленням її необхідності. І Рамадан надає для цього прекрасну можливість, оскільки людина, що вічуває голод і спрагу, починає краще розуміти проблеми бідних і нужденних. Саме тому у Рамадан багато мусульман стають щедрішими.

Ібн Аббас розповідає: «Пророк, мир йому і благословення Аллаха, був найщедрішою людиною. І найщедрішим він був у Рамадан».

Пророк (мир йому і благословення) також сказав: «Хто подбав про того, хто поститься, отримає рівну з ним нагороду, і це не зменшить нагороду останнього ні на йоту».

Тому ми спостерігаємо, як в ісламських країнах протягом Рамадану у мечетях і на площах накривають спільні столи для іфтару. Всі поспішають піклуватися про тих, хто поститься, і при цьому кожен готовий запропонувати іншому те, що він має, навіть якщо це буде фінік, ковток води чи склянка молока.

Згідно приписання Ісламу, до святкової молитви, мусульмани повинні передати закят аль-фітр біднякам і нужденним, щоб ті змогли гідно і радісно відзначати закінчення посту і не почувалися обділеними. Однак у наш час не всі мусульмани прагнуть використати цю благодатну можливість місяця Рамадан, щоб нагодувати голодних, допомогти сиротам і немічним, надихнути нещасних.

Ночі Рамадану також відрізняються від інших ночей, оскільки саме в цей час Всевишній проявляє до нас особливу милість, щедрість і всепрощення. Саме у Рамадан наступає найвеличніша ніч – лейлят Аль-Кадр (Ніч приречення).

Посланник Аллаха повідомив мусульманам про це, сказавши: «Тому, чиє поклоніння у Ніч приречення сповнене віри і надії, будуть прощені колишні гріхи».

А ось що сказано у Корані: «Воістину, Ми дарували його (Коран) у Ніч приречення! А що дасть тобі знати, що таке Ніч приречення? Ніч приречення краща тисячі місяців. Сходять ангели і дух у неї з дозволу Господа їхнього для всяких велінь. Вона– мир до сходу зорі» (Коран, 97:1-5).

«Тисяча місяців» тут означає, що будь-яка добра справа, зроблена вами у цю ніч, буде оцінена Аллахом так, ніби ви робили її тисячу місяців. Тому зрозуміло, що в цей період «вигідніше» всього служити Аллахові.

Це місяць двох радостей, які важко знайти у будь-який інший час. Посланник Аллаха сказав: «У того, хто поститься дві радості: одна - коли він розговляється, друга - коли він постає перед своїм Господом».

Рамадан - місяць щирості, адже піст не покажеш людям. В іншому хадисі нам передано, що Аллах, всемогутній Він і великий, сказав: «Усе, що робить людина, це для неї, крім посту. Піст же для Мене і Я віддячу їй за це».

Якщо роз'яснити основні правила дотримання посту, варто пригадати що приписання вести моральний спосіб життя, добре і терпляче ставлення до людей, прояв любові до батьків, відсторонення від гріхів, лайки чи обману обов'язкові для мусульманина не лише у місяць Рамадан, але й у будь-який інший час. Однак можна сказати, що саме в цей місяць мусульманин повинен особливо проявити себе у такій покірності Аллахові.

Про правила дотримання посту слід сказати, що піст приписаний з початку світанку і до заходу сонця. У цей час мусульманинові і мусульманці не можна їсти, пити або вступати в інтимні стосунки. Піст іноді називають відмовою від двох пристрастей, пристрасті живота і полової пристрасті. Тому мусульманин повинен готуватися до посту духовно і психологічно, щоб непохитно і рішуче його витримати, що не важко з допомогою Всевишнього Аллаха. Якщо ж піст був навмисно порушений, то відшкодувати порушений день посту можна протримавши два місяці посту в інші дні. Для того ж, хто з поважної причини не може тримати піст протягом двох місяців, передбачене інше відшкодування - нагодувати шістдесят бідняків досита.

І нехай допоможе нам Аллах уберегтися від усього, що викликає його гнів, і нехай наділить він нас терпінням, і допоможе провести цей благословенний місяць так, щоб у день свята Ід-аль-Фітр ми відчували велику радість від почуття виконаного обов’язку і духовного піднесення, набутого у цей благословенний місяць.

Сейран АРІФОВ

За матеріалами arraid.org

Посилання на тему:

Невідома користь посту

Коли починається Рамадан?

Коли відчиняються ворота Раю

Ша'бан - місяць підготовки до Рамадану

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.