Довгий час вважалося, що протягом всієї своєї історії Ефіопія була християнською державою, і тільки відносно недавно до країни прийшов іслам. Такий погляд на історію Ефіопії був офіційно прийнятий за часів будівництва соціалізму при Менгісту Хайле Маріаме. Однак, виявлені нещодавно на території Ефіопії руїни древніх мусульманських міст викликали сенсацію в науковому світі. Виявляється, всередині християнського суспільства тривалий час існувала мусульманська громада.
Першою цивілізацією на території Ефіопії, про яку нам відомо, було могутнє королівство Аксум, що утворилося тисячу років до нашої ери на півночі країни. Раніше вважалося, що іслам прийшов в Ефіопію на багато пізніше, і його вплив був зовсім незначним. Але коли наприкінці минулого року французькими археологами були відкриті три середньовічних мусульманських міста, вчені були змушені подивитися на історію в новому світлі.
Відкриття мусульманських міст допомогло назвати точне місце розташування легендарного мусульманського королівства Шоа, розквіт якого припав на X-XVI століття. Королівство Шоа неодноразово згадується в древніх манускриптах, але його точне місце розташування залишалося таємницею. Королівство лежало на перехресті основних торговельних шляхів між християнами, що проживали у високогірній місцевості, та мусульманами, що володіли портами на Червоному морі.
На початку цього року експерти Французького центра ефіопських досліджень під керівництвом Франсуа-Хавьера Фовелля виявили руїни трьох середньовічних міст, розташованих на схилі пустинної, але надзвичайно красивої рифтової долини. На території всіх трьох міст, Нора, Асбарі та Масал, знаходилися мечеті, орієнтовані вбік Мекки, також були знайдені написи арабською мовою.
Міста розташовувалися між сільськогосподарськими районами і пустелею. В часи свого розквіту в XIII-XVI століттях, вони відігравали роль торгових центрів між кочівниками пустелі і тими, хто вирощував сільськогосподарську продукцію на високогір'ї. Навіть зараз біля міста Нора, що знаходиться за 300 кілометрів від столиці Адісабеби, можна розгледіти розміщені терасами поля, де вирощували різні культури.
Нора було густонаселене місто. Жителі міста жили в статку і процвітанні до тих пір, поки в місті не почалася епідемія. Будинки були прямокутної форми. По периметру місто було обнесено стіною. На вулицях донині трапляються уламки розписаної кераміки. Добре збереглися стіни головної мечеті, які сягають 4-5 метрів заввишки. В розташованому неподалік могильному кургані почивають останки сотень мусульман.
В місті Асбарі непогано збереглася мечеть, яка, як вважають, була однією з найбільших в Ефіопії. У всякому разі, таку думку висловлюють у Французькому національному центрі наукових досліджень, за підтримки якого здійснювалася археологічна місія.
В місті Масал археологи, досліджуючи цвинтар, натрапили на одну могилу, прикрашену зірками і написами арабською мовою, яка, як вважається, була гробницею короля.
Часто ігнорують той факт, що в цю епоху в регіоні існували мусульманські міста, які були пов'язані економічно і політично з християнськими поселеннями. За словами Йонаса Бейєна, який очолює міністерство палеонтології і ефіопської культури, виявлення міста Нора є незаперечним доказом того, що іслам не є чимось новим для цього регіону. Ці міста свідчать, що іслам з’явився в Ефіопії досить рано.
За матеріалами ІсламНьюз.ру