Культурно-історичне надбання Іраку під загрозою

Культурно-історичне надбання Іраку під загрозою
27.06.2007
Оцініть статтю: 
(104 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Культурному надбанню Іраку завдано катастрофічних збитків із часу вторгнення американців в 2003.

Знаменита американська Траса 66 (Route 66) та іракські археологічні розкопки увійшли до числа культурних цінностей, які знаходяться під загрозою за даними на 2008 рік, опублікованими 6 червня Всесвітнім Фондом Пам'ятників. До списку ввійшли 100 місць по всьому світу, які піддаються найбільшому ризику руйнівного впливу природних катаклізмів, військових конфліктів, урбанізації і неконтрольованого туризму.

«Людська діяльність є найбільшою загрозою для усього культурного надбання світу», - сказано у звіті недержавної організації.

«Але, якщо ми першими завдаємо шкоди, ми ж маємо можливість надати допомогу», - сказав президент організації Бонні Бернхам (Bonnie Burnham).

За словами працівників Фонду, культурне надбання Іраку зазнало катастрофічних ушкоджень за період окупації, що триває з 2003, точно так само, як постраждали дві перлини буддійського мистецтва 4-го століття - статуї Будди в долині Баміан, зруйновані талібами в Афганістані в 2001.

Серед інших місць, поставлених під загрозу військовими конфліктами - одна з найстаріших християнських церков Церква Різдва у Віфлеємі, яка постраждала у результаті ізраїльської агресії.

Серед найвідоміших місць - Мачу-Пікчу в Перу, що піддається ризику зі сторони некерованих туристів. Також неповторний краєвид 18 століття, властивий Санкт-Петербургу, знаходиться під загрозою в наслідок розробки плану будівництва нового хмарочоса. Те ж лихо загрожує історичній частині Шанхая, побудованій в 20-30-х роках, і Дамаску, де історичні будинки були зруйновані для спорудження сучасних будівель.

Список складений рядом міжнародних експертів з археології, архітектури, історії та охорони пам'ятників.

Від згубного впливу клімату постраждала мечеть у Чінгетті, Мавританія, розташована в одному із семи священних ісламських міст - її поглинають піски пустелі.

Заснований у 1965 році, Всесвітній Фонд Пам'ятників надає багатомільйонні дотації для охорони культурної спадщини, що перебуває під загрозою, і одночасно проводить роз'яснювальну роботу, що дозволяє сколихнути інтерес на місцях і залучити додаткове фінансування.

«Визнавши, що культурним цінностям загрожує загибель, ми можемо зробити щось, аби захистити їх», - сказала Мерілін Перрі, голова Фонду.

У списках, складених раніше, числиться Тадж-Махал, Велика китайська стіна, Помпеї в Італії та багато інших менш відомих пам'ятників у 70 країнах.

За матеріалами Іслам для всіх

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.