У виставкових залах музею «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» експонується виставка «Земля козаків» очима сирійського мандрівника XVII століття». На ній презентовано безцінний рукопис, знайдений у США, із враженнями про життя в Україні тієї доби.
На виставці також представлено оригінал київського списку, маршрут сирійських мандрівників на стародавніх картах, портрети українських діячів, із якими вони зустрічалися, цитати з твору Павла Алепського про життя козацької держави в середині XVII століття, а також дивовижні картини Юрія Нагулка про ранньохристиянських святих Сирії.
Ця виставка, як повідомляє Урядовий кур’єр, — спільний проект Національного заповідника «Софія Київська» і Посольства Сирійської Арабської Республіки в Україні та інших наукових і музейних організацій України. Подивитися її можна до 12 вересня цього року.
Антіохійський патріарх Макарій 360 років тому здійснив грандіозну подорож Україною в супроводі архідиякона Павла Алепського, який і залишив надзвичайно детальний її опис. У рукописі є відомості про особливості архітектури Києва, зокрема описано Софійський собор, про звичаї та побут в Україні, яку автор називає «землею козаків». Рідною мовою патріарха Макарія і членів делегації була арабська, нею ж і написано твір. Ця книга — єдине арабськомовне історичне джерело про Україну.
У світі існує чотири списки рукопису Павла Алепського, які зберігаються в Парижі, Лондоні,
Після революції 1917 року А. Кримський переїхав до Києва і перевіз свій архів. Під час Другої світової війни цінний манускрипт опинився у США, куди його вивіз аспірант Агатангела Кримського Омелян Прицак. У 1941 році його мобілізували, біля Білої Церкви у боях він потрапив у полон, тікав. В окупованому Києві розшукував А. Кримського, якого ще напередодні війни заарештували енкаведисти і відправили у Казахстан. Знайшов архів науковця в історика Наталії