1 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день хіджабу − своєрідна акція солідарності з мусульманками, що живуть у світських державах і домагаються права одягатися згідно з приписами своєї релігії.
В Україні цей день відзначається з 2014 року. Цього року активістки жіночої громадської організації «Мар’ям» 31 січня також проведуть низку заходів, присвячених цій даті.
Як пояснили мусульманки, дату проведення обрано не тому, що в неділю у жінок більше вільного часу. Головне, що отримані на зустрічі знання та вміння допоможуть немусульманкам, охочим приєднатися до акції солідарності, зустріти Міжнародний день хіджабу у всеозброєнні. Вони не тільки навчаться численним способам пов’язування хусток, а й будуть знати про традиції, релігійні приписи щодо зовнішнього вигляду жінки у різних віровченнях, і про те, що хіджаб − це добровільний вибір жінок, а не знак якогось «гноблення». Про місце і точний час початку запланованих заходів у Києві ми повідомимо додатково.
В Ісламському культурному центрі м. Запоріжжя «Віра» (вул. Пушкіна, 68, телефон для довідок 096 988 6728) заходи, приурочені до Дня хіджабу, також заплановані на неділю, 31 січня. У програмі − лекції про хіджаб в Ісламі, традиції із зав’язування хустки у татар, майстер-клас і, звичайно ж, солодкий стіл та неформальне спілкування.
Таким чином українки − як мусульманки, так і не мусульманки − 1 лютого зможуть вийти на вулиці, одягнувши хіджаб у знак поваги до Ісламу, демонструючи свою підтримку і солідарність з мусульманками Так немусульманки висловлюють свій протест проти зарозумілого і зневажливого ставлення до послідовниць Ісламу, а також проти побутової ксенофобії, що приводить до нападів та образ на адресу мусульманок.
Свого часу на сторінці в соцмережі Вконтакте (створена мусульманками група) була опублікована передісторія цієї дати: після нападу на вагітну мусульманку, який відбувся у серпні 2013 року, шведське суспільство було обурене і, як наслідок, жінки різних віросповідань виклали в соціальних мережах фото в хіджабах з метою надати підтримку мусульманкам. Багатьом шведкам настільки сподобалося носити хіджаб, що вони зробили його частиною свого гардеробу. У дні проведення акції значно зріс інтерес до ісламських книг і сайтів.
А мешканка Нью-Йорка Назмойа Хан запропонувала подругам-немусульманкам на один день одягти хіджаб, приміряти на себе образ справжньої мусульманки і відчути свободу в дещо іншому її значенні. Ідея Назми була підтримана у всьому світі, а просвітницькі брошури її групи були переведені 22-ма мовами.
Довідка:
Хіджаб (араб. — حجاب — покривало) в Ісламі − будь-який одяг (від голови до ніг), проте в західному світі під хіджабом розуміють традиційну ісламську жіночу головну хустку. Носіння хіджабу є одним з основних положень шаріату.
Деякі уряди заохочують і навіть зобов’язують жінок носити хіджаб, деякі забороняють. Він обов’язковий в Афганістані, Саудівській Аравії, Ірані та Ємені. Кримінальний кодекс Судану дозволяє карати всіх, хто «порушує суспільну мораль або носить непристойний одяг», проте не містить визначення «непристойною одягу».
Туреччина, Киргизія, Туркменія, Таджикистан, Узбекистан, Казахстан та Азербайджан, хоч і населені переважно мусульманами, забороняють носити хіджаб в державних установах, школах та університетах.
15 березня 2004 року Франція ухвалила закон, що забороняє «символи або одяг, які очевидно демонструють релігійну приналежність» в освітніх установах.
У жовтні 2012 року в Ставропольському краї РФ розгорівся скандал через заборону носіння хіджабу в школах краю, розташованих у районах, де більшість населення сповідує Іслам.