Сьогодні, 3 лютого, в селі Новоселівка Сімферопольського району відбудуться похорони ветерана кримськотатарського національного руху Нарімана Кадирова, який присвятив своє життя боротьбі за права кримськотатарського народу: за право жити і народжувати дітей на землі предків, говорити рідною мовою, розвивати свою культуру і традиції, молитися згідно з віропереконанням.
Наріман Кадиров (1937 року народження) − уродженець Бахчисарая, інженер, випускник Душанбінського політехнічного інституту. Був одним з семи активістів національного руху, які 20 травня 2006 року піднялися на вершину Еклізі-Бурун (Чатир-Даг). Саме там була започаткована традиція вшановувати пам’ять жертв Депортації кримських татар 18 травня. Наріману-ага в той час було вже 70 років…
У 1967 році Кадиров був фігурантом так званого «процесу 12-ти»: 28 листопада Ташкентський міський суд вів процес стосовно 12 активістів кримськотатарського національного руху, проти яких порушили кримінальну справу за звинуваченням в організації масових заворушень та опір владі (статті 191–6 і 192 Кримінального кодексу УЗССР).
Як сказано у визначенні суду, «27 серпня 1967 року близько 16 години у сквері Революції почали збиратися великими групами громадяни − кримські уродженці. Через нетривалий час їх стало близько 250–300 чоловік, вони влаштовували суперечку, допускали вигуки… Після виклику батальйону частини 5450 працівники міліції вивели натовп зі скверу Жовтневої революції, однак натовп перейшов до театру Навої, де зібралося близько 500 осіб. Знову допускалися вигуки «Ура», скандували «Крим − кримським татарам». Сквер швидко оточили моторизовані частини міліції, почалися затримання активних учасників. Альчиков, Кантуганська, Абдулхакова і деякі інші, як далі йшлося в документі, прибули до будівлі Міністерства охорони громадського порядку з вимогою звільнити затриманих. Вони були заарештовані в цей день, а 2 вересня масова акція кримських татар продовжилася вранці в парку імені Горького.
Всього ж у зв’язку з акціями 27 серпня і 2 вересня 1967 року було заарештовано 130 осіб, багато з яких отримали п’ятнадцять діб. За тюремними гратами залишили 10 активістів, а 2 випустили під розписку. На 12 осіб, серед яких був і Наріман Кадиров, було заведено кримінальну справу…