Європейський парламент 4 лютого 2016 року ухвалив чергову резолюцію щодо Криму, в якій закликав Росію розпочати переговори з Україною та іншими сторонами з питання деокупації Криму. Євродепутати закликають зберігати санкції проти Росії до «повної реінтеграції Криму до законодавства України».
За відповідний документ «Ситуація з правами людини в Криму, зокрема кримських татар» проголосували 472 євродепутата, проти − 79, утрималися − 33.
Як повідомляє РБК-Україна, в резолюції сказано:
«(Європарламент − ред.) Схвалює українську ініціативу зі створення міжнародного переговорного механізму з відновлення українського суверенітету в Криму в форматі „Женева плюс“, який повинен включати в себе безпосередню взаємодію з ЄС; закликає Росію розпочати переговори з Україною та іншими сторонами з питання деокупації Криму для зняття торгового та енергетичного ембарго, скасувати надзвичайний стан у Криму».
При цьому в резолюції євродепутати в черговий раз заявили про свою рішучу прихильність суверенітету і територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
«Підкреслюється також, що відновлення українського контролю над півостровом є однією з передумов для відновлення співпраці з Російською Федерацією, зокрема призупинення чинних санкцій», − йдеться в документі.
Європарламент також заявляє про свою підтримку рішення ЄС заборонити імпорт товарів і послуг з Криму, якщо вони не супроводжуються сертифікатом походження від української влади, а також обмежити експорт певних товарів і технологій, інвестицій, торгівлі та сфери послуг в Крим. ЄП закликає Раду ЄС зберігати ці санкції до завершення повної реінтеграції Криму до законодавства України.
Також Європарламент у своїй резолюції «засуджує мілітаризацію Кримського півострова, яка негативно впливає на економічне та соціальне життя, а також загрози з боку Росії розмістити ядерну зброю в Криму, що загрожує регіональній, європейській та глобальній безпеці; знову закликає до виведення всіх російських військ з Криму і Східної України».
У той же час Європарламент рішуче засудив «безпрецедентний рівень порушень прав людини з боку російської і так званої кримської влади щодо населення Криму, зокрема кримських татар». Як приклади таких порушень в документі відзначаються «жорсткі обмеження свободи висловлення думки і мирних зібрань, зокрема традиційних урочистих заходів, таких як річниця депортації кримських татар сталінським тоталітарним режимом Радянського Союзу і культурні заходи кримських татар». Також висловлюється стурбованість з приводу порушень майнових прав місцевого населення, їх залякування і позбавлення волі, неповаги їхніх громадянських, політичних і культурних прав; необхідності перереєстрації ЗМІ, а також громадських організацій.
При цьому Європарламент закликає поважати Меджліс як законне представництво кримськотатарського співтовариства та уникати будь-яких переслідувань його членів, зокрема Мустафи Джемілєва, Рефата Чубарова та Ахтема Чийгоза.
У зв’язку з цим Європарламент закликає безпосередньо російську і-де-факто місцеву влади провести ефективне, неупереджене і прозоре розслідування всіх випадків зникнень, тортур і порушень прав людини з боку поліції і воєнізованих сил, активних на Кримському півострові в лютому 2014 року; вимагає звільнення засуджених російською владою Олега Сенцова і Олександра Кольченка.
У своїй резолюції євродепутати називають Росію «окупаційною владою» і нагадують, що у зв’язку з цим РФ зобов’язана гарантувати безпеку населення і дотримання людських, культурних і релігійних прав корінних татар і всіх інших народів Криму, а також підтримувати правопорядок в Криму.
При цьому Європарламент констатує, що представники ОБСЄ, ООН і Ради Європи були повністю або частково позбавлені доступу на півострів, через що провести моніторинг ситуації з правами людини в Криму було складно. У зв’язку з цим Росію закликають забезпечити безперешкодний доступ для міжнародних експертів і гуманітарних організацій на півострів. Водночас євродепутати схвалили візит термінової місії Ради Європи до Криму, яка оцінювала ситуацію з правами людини на півострові.