23 лютого є датою боротьби всіх корінних народів за свої права. Про це заявив громадський діяч, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв на круглому столі «Російський геноцид корінних народів Північного Кавказу і Криму», який відбувся в Укрінформі 23 лютого і був організований ГО «Європейський християнський конгрес». За словами кримськотатарського політика, з цією датою пов’язані дві історичні події.
− Саме 23 лютого 1918 року більшовиками-матросами був убитий, розчленований і викинутий в Чорне море відомий політик, перший муфтій Криму, організатор Курултаю кримськотатарського народу і голова уряду Кримської народної республіки Номан Челебіджихан. Його убили, тому що він був лідером кримськотатарського народу в ті роки, коли намагалися встановити кримськотатарську державність, − сказав Ескендер Барієв.
За його словами, друга трагічна подія − це депортація в 1944 році чеченського та інгушського народів, які, як і кримські татари, перенесли на собі тяготи «тоталітарної, расової, злої політики радянського комуністичного режиму».
− Депортація малих народів Кавказу і Криму була спрямована на те, щоб знищити, асимілювати їх і зробити єдиний радянський народ. У депортації кримські татари і чеченці, представники інших народів пережили багато проблем, втратили дуже багато рідних людей. Ми близькі тим, що вели і ведемо боротьбу за право жити на своїй батьківщині, за право мати свої гуманітарні, соціальні, економічні та політичні права. Для кримських татар, для Меджлісу кримськотатарського народу ця дата є трагічною і важливою, але в той же час і датою боротьби всіх корінних народів за свої права, за свою свободу, − зазначив Ескендер Барієв.