Люди в окупованому Криму опинилися в ситуації, коли за національною та релігійною ознакою вимушені або залишити півострів, або проживати десь в окремих районах, «високо в горах». Про це заявив голова Державної служби України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Наріман Устаєв на круглому столі «Крим − 2 роки окупації: підсумки та перспективи», котрий відбувся 29 березня в Укрінформі.
Держслужбовець нагадав, що зараз в окупованому Криму продовжується судовий процес щодо визнання Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією та його заборони.
− Йдеться про переслідування тисяч членів Меджлісу, а якщо рахувати і членів їх сімей, які будуть вимушені залишити Крим, тоді це вже страшна цифра. Фактично в Криму відбувається селекція за національною ознакою, а якщо враховувати ситуацію зі свободою віросповідання для мусульман, тоді можна говорити і про селекцію за конфесійною, релігійною ознакою. Скоріш за все, Крим наближається до режиму нового апартеїду XXI століття, − заявив Наріман Устаєв.
За словами керівника адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав людини Бориса Захарова, що також взяв участь у заході, Росія скоює на анексованому півострові воєнні злочини: це переміщення державою-окупантом частини її власного цивільного населення на окуповану нею територію, примус населення до служби в озброєних силах ворожої держави, незаконне знищення та привласнення майна тощо.
− Це все порушення Женевської конвенції 1949 року. Це треба документувати і передавати прокурору Міжнародного кримінального суду, − додав Борис Захаров.