У столиці Литви, Вільнюсі, завершилося IV засідання Всесвітнього конгресу кримських татар. У результаті була ухвалена підсумкова декларація, в якій зазначається, що право вирішувати подальшу долю Криму належить винятково кримським татарам. Учасники запевнили світове співтовариство в готовності до відкритого діалогу на міжнародному рівні і закликали світ докладати більше зусиль для деокупації півострова.
Ґрунтуючись на результатах обговорень, Всесвітній конгрес кримських татар затвердив такий список вимог, повідомляє агентство QHA:
1. Європейський Союз, Європарламент і всі національні парламенти, які поважають права і свободи людини, мир і демократію, повинні визнати кримських татар корінним народом Криму, а Меджліс кримськотатарського народу −органом самоврядування кримськотатарського народу, розвивати механізми співпраці з Меджлісом кримськотатарського народу.
2. Для засудження злочинів проти людства, які були спрямовані проти кримськотатарського народу, Європарламент і всі національні парламенти та установи повинні визнати депортацію кримськотатарського народу 18 травня 1944 року геноцидом.
3. У Конституції України розділи, що стосуються Автономної Республіки Крим, скорегувати, ґрунтуючись на правах і волі кримськотатарського народу, а також на автономії, яка базується на географічній, адміністративній та національній державності кримських татар.
4. Держава Україна має ухвалити закони для легального визнання Курултаю кримськотатарського народу та обраного ним Меджлісу кримськотатарського народу органами самоврядування кримських татар.
Інформагентство QHA підготувало короткий хронологічний огляд форуму, зупинившись на ключових питаннях, які обговорювали учасники засідання, експерти, дипломатичні представники та єврочиновники. З розгорнутою хронологією можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, Всесвітній конгрес кримських татар − структура, що об’єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині, в Криму, і в діаспорах в різних країнах світу (Туреччина, Румунія, Польща, США, Канада, Литва, країни Західної Європи та Середньої Азії).