До прийдешнього Дня національного кримськотатарського прапора голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Тунджер Калкан поспілкувався зі спеціальним кореспондентом інформаційного агентства QHA, розповівши про історію свята та нинішнє його становище як у Криму, так і в світі:
— Блакитний стяг з тарак-тамгою був прапором Кримського Ханства, яке панувало протягом 300 років. У 1917 році він став символом відкриття Курултаю, прикрашаючи 9 грудня всі сторони Криму. Тоді він висів як національний стяг. 26 червня 1991 року було проведено перше засідання Курултаю, протягом якого блакитний прапор висів як національний прапор кримських татар. А потім Курултай ухвалив рішення про День національного кримськотатарського прапора, і в наступні роки він сприймався як щось незаперечне.
У подальшій бесіді Калкан детальніше розповів про те, як сформувалася сама ідея встановлення Дня кримськотатарського прапора. Зокрема, голова Товариства нагадав, що з 2001 року в Туреччині почав свою роботу і Молодіжний курултай:
— Делегатами цих курултаїв стали кримські татари, які прибули з різних куточків світу. І саме в 2005 році на черговому засіданні шановний голова Ахмед Іхсан Киримли висунув ідею про відзначення 26 червня 1991 року — першого дня другого Курултаю кримськотатарського народу.
У 2010 році в Криму відзначили День прапора — провели різні розважальні заходи, зустрічі і збори. Саме в 2010 році знову була запропонована ідея про відзначення 26 червня як Дня прапора. Офіційне рішення було винесено вже національним Курултаєм кримськотатарського народу.
Далі Калкан торкнувся вже нинішньої ситуації навколо цієї знаменної дати. У 2014 року День прапора затьмарила російська окупація:
— У 2014 році наша Батьківщина Крим була окупована. В Акмесджіті не дали дозвіл на святкування Дня прапора. Але ми його відзначили. У 2015 році знову не було видано дозвіл, але відсвяткувати вже не вдалося. Проте як в Туреччині, так і в інших країнах, а також у багатьох містах України були проведені різні заходи. І навіть якщо цього року ймовірність отримати дозвіл мала, День національного кримськотатарського прапора відзначатиметься. Звичайно, це буде День, позбавлений національної волі. Але нині в Києві, Львові та Херсоні вже почалася підготовка до святкування. Свято відбудеться 26 червня. Минулого року святкували і в Ескішехірі. І, слава Аллагу, в цьому році його святкуватимуть в Туреччині. Через те, що День прапора для кримських татар — боротьба за життя, за існування, йому надається особливо велике значення. І навіть якщо ми не відсвяткуємо цей День в Криму, то відсвяткуємо його в інших містах світу.
Голова Товариства Тунджер Калкан в розмові торкнувся і питання боротьби кримськотатарського народу, нагадавши вкотре, що вона ґрунтується на демократії, а не на насильстві:
— У боротьбі кримських татар є низка принципів. І ці принципи теж стали символами. Ми завжди вірили і віримо у верховенство закону. Наша боротьба ґрунтується на нормативно-правовій базі, і ми не відхрещуємося від принципу справедливості. Ми боремося з усіх сил за права людини і демократію. Саме тому наша боротьба симпатизує всьому світу. Ми не звертаємося до насильства або до силових методів. Ми боремося в рамках справедливості, права, демократії і прав людини. І ми не підемо на компроміс в нашій боротьбі. Ми продовжимо говорити про те, що ніколи не визнаємо окупацію, і ми вимагаємо від світу зробити все, щоб негайно з цим покінчити.
Нагадаємо, в 2015 році українські волонтери зняли відеоролик — «Два прапори — єдина країна», що символізує єдність українського і кримськотатарського народів.