Після нападу на редакцію сатиричного журналу «Шарлі Ебдо» і паризьких терактів у Франції спостерігається зменшення кількості антиісламських виступів. Разом з тим ісламофобія в країні набула більш «інституційного» характеру.
Так, згідно зі звітом, опублікованим Французькою радою мусульман (CFCM), минулоріч в цілому зафіксовано 429 випадків нападів (на 223% більше у порівнянні з 2014 роком) на представників мусульманської громади країни. А за даними «Асоціації проти ісламофобії у Франції» (CCIF), за аналогічний період французькі мусульмани піддавалися агресивним діям 905 разів.
Протягом 2015 року зафіксовано безпрецедентну кількість різких критичних висловлювань на адресу мусульман з боку функціонерів французького уряду, повідомляє CFCM.
Велика частина агресивних дій стосовно мусульман відбувається в державних структурах. Найяскравіше дискримінація за релігійною ознакою проявляється в державних освітніх установах. Найчастіше піддаються нападкам матері, які проводять дітей до школи в хіджабах. Другою за частотою формою дискримінації є звинувачення студентів мусульманського віросповідання у «звеличенні тероризму».
Ще у 1989 році у населеному переважно мусульманами французькому містечку Крей зі школи були виключені три мусульманки, які носили хустки. Ця подія викликала тоді гострі дискусії у французькому суспільстві.
Як розповіла кореспонденту агентства Анадолу Марі-Крістін К., її дочка була відсторонена від навчання у розташованому в комуні Монтре-Фот-Йон ліцеї «Флора Трістан» тільки за те, що носила довгу спідницю. За її словами, французька влада свідомо закриває очі на факти дискримінації мусульман в держорганах і навчальних закладах.
— Адміністрація школи вирішила, що це релігійний символ, — каже мати школярки. — При цьому вчителі не звертають уваги, якщо так одягаються представники інших релігійних громад, — додала вона.
Під час свого виступу на церемонії іфтару, що відбулася минулого тижня за участю глави МВС Франції Бернара Казнєва, голова французької Ради мусульман Ануар Кбібеч зазначив, що ісламофобія у Франції набуває все більш масштабного характеру. Він закликав уряд вжити більш ефективні заходи для захисту прав мусульманської громади країни.
— Риторика проти іноземців набула звичайного характеру. Найбільше страждають від подібної ситуації французи мусульманського походження, — підкреслив Кбібеч.
При цьому, як зазначає видання Метро, Францію можна назвати однією з найбільш мусульманських країн Європи. У країні з населенням близько 59 млн осіб проживає, за різними оцінками, від 4 до 5 млн мусульман. За чисельністю вони складають сьогодні другу (після католиків) релігійну групу, випереджаючи протестантів та іудеїв. Приблизно дві третини мусульманського населення Франції складають іноземці — представники 123 країн світу. В основному це вихідці з країн Магрибу (Алжиру, Марокко та Тунісу) і Чорної Африки, Туреччини, Близького Сходу та інших регіонів мусульманського світу.
У Франції є 5 великих (соборних) мечетей (в Парижі і Паризькому регіоні, Ліоні та Марселі) і понад 1500 звичайних мечетей та імпровізованих молитовних залів. У країні діє понад 2 тис. ісламських асоціацій, релігійних і культурних центрів, є широка мережа халяльних м’ясних магазинів і мусульманських книжкових крамниць.