В Ісламському культурному центрі м. Києва, починаючи з першого дня посту в благословенний Рамадан, на колективні іфтари приходить 800 і більше осіб.
Кореспондент ІАЦ «Альраід» Тетяна Євлоєва розкриває секрет — звідки береться іфтар — і знайомить з людиною, яка щодня готує їжу для прихожан ІКЦ.
Друга половина місяця Рамадан цьогоріч різко контрастує з першою: якщо спочатку була прохолодна і дощова погода, то зараз денна температура досягає 30–35 в тіні, а на сонці між часом Зухр і Аср і зовсім пече під 40. У таку погоду, та ще й під час посту, кожен намагається перечекати спеку в тіні, в прохолоді будинку або офісу. Щоб поменше стояти біля гарячої плити, господині вибирають для іфтару рецепти простіше. Крім того, багато вірян практично щодня приходять в мечеть Ісламського культурного центру Києва, де їх годують смачною, ситною, гарячою і свіжою вечерею.
Зрозуміло, що ці вечері самі щодня не готуються. Тому знайомтеся: Мірзохід Сатволдієв — кухар, який кожен день готує іфтар приблизно на 800 осіб. На вулиці 30+, у літній же кухні Мірзохіда — всі 60. П’ять величезних казанів вимагають постійної уваги: виринувши зі спеки в те, що для нас спека, а для нього — вулична свіжість і прохолода, виділяє собі всього хвилин п’ять для відпочинку. Він переводить дух і знову відправляється перемішувати величезною шумівкою вміст кожного котла по черзі — щоб нічого не пригоріло і не пересушилось.
— Ви краще почекайте зовні, — радить втомлений, змоклий, але усміхнений кухар, коли я входжу за ним у потік розпеченого повітря літньої кухні. — Я зараз перемішаю м’ясо та овочі в казанах і до Вас вийду — Вам тут спекотно буде.
Він, як і всі, дотримується посту — тобто найближча можливість попити води для нього настане о 21:22, коли сяде сонце.
Сьогодні він порадує прихожан мечеті свіжим пловом. Зараз в казанах тушкуються зі спеціями 120 кг м’яса і 150 кг моркви; коли ці інгредієнти дійдуть до потрібної кондиції, кухар додасть туди 120 кг рису і заллє це все сотнею літрів води.
Робочий день Мірзохіда починається о 7 годині ранку, коли він починає обробляти м’ясо і чистити овочі. Вогонь під котлами запалює в 9. Зазвичай приготування їжі завершується о 19:00 і починається розфасовка, яку проводять добровільні помічники, які приходять ближче до Аср.
— Без них, звичайно, я б не встиг порції розкласти, куди там, — розповідає чоловік у перерві між обходами казанів.
З настанням останніх десяти ночей Рамадану роботи додалося — не тільки через зростання кількості прихожан, які залишаються на іфтар і таравіх, але і внаслідок того, що багато хто проводить в мечеті всю ніч, а отже, їх потрібно нагодувати сніданком (сухур — ред.) , щоб у людей були сили тримати пост весь наступний день.
— Іноді сухур готую я, іноді — кухарі ресторану Family House. Сьогоднішній сухур готував я: почав вчора в 11 вечора, і сьогодні о 2 годині ночі порції вже розфасовували. 65 кг фаршу, 15 кг цибулі, 30 кг помідорів — ну і гарнір, звичайно, напої та солодощі. Я поставив тушкуватися м’ясо, проінструктував помічника, а далі вони вже самі доробляли; мені все-таки теж спати потрібно, — усміхається кухар і просить не фотографувати його зблизька, оскільки червоне від спеки лице і промокла сорочка, яка вранці ще була сухою і свіжовипраною, — не найпрезентабельніший зовнішній вигляд.
І мені хочеться попросити кожного, хто (сьогодні або в наступні дні) буде розговлятися в столичному ІКЦ: згадайте у ваших дуа Мірзохіда, який проводить свої дні буквально в парильні, щоб порадувати вас свіжою, гарячою і смачною вечерею; Сохейля, який щодня закуповує і привозить продукти, щоб Мірзохіду було з чого готувати; їх добровільних помічників, які допомагають їм з розфасовкою, сервіровкою і прибиранням після трапези; а також всіх мусульман, які жертвують свої зароблені гроші, щоб зробити ці щоденні іфтари можливими!
Автор: Тетяна Євлоєва