5 грудня у Києві відбулась значима подія в житті мусульманської спільноти України — представниками ісламських релігійних громад, що діють на території нашої країни, було підписано Хартію мусульман України.
Традиційно захід почався з прочитання імамом Муратом Сулеймановим, представником муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» в західних областях, кількох аятів мовою послання, а переклад для представників державних органів, громадських організацій та засобів масової інформації озвучив відомий вчений, автор перекладу смислів Корану українською Михайло Якубович.
Як зазначалося, запрошення долучитися до розроблення тексту Хартії та підписання цього важливого в житті українських мусульман документу отримали представники всіх ісламських організацій, що діють в Україні на законних підставах. На заклик відгукнулася більшість з організацій та об’єднань.
— Ця хартія не є закритим документом —
будь-які мусульманські громадські чи релігійні організації можуть до неї доєднатися, зокрема й національні об’єднання тих народів, що сповідують Іслам (я маю на увазі національні об’єднання в Україні), — сказав на урочистій процедурі підписання Хартії муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов.
Під час виступів було озвучено, що до розуміння нагальної необхідності укладення Хартії (повний текст якої оприлюднив Іслам в Україні) українські мусульмани дійшли восени 2016 року під час консультацій між різними ісламськими громадами. Тоді ж було вирішено ухвалити цей документ, що містить лаконічний і разом з тим змістовний опис принципів і розуміння Ісламу мусульманами України, а також чітко підтверджує свою відданість тим цінностям, якими послуговуються мусульмани в суспільному, політичному та особистому житті.
У своїх виступах представники незалежного експертного середовища зазначали, що змістовна частина Хартії мусульман України більш конкретна, ніж Хартія мусульман Європи, підкреслювали важливість того, що документ має на меті вироблення спільного бачення сучасних процесів та викликів, які стоять і перед мусульманською спільнотою, і перед усією країною та світом, що вона є конкретним та дієвим кроком на шляху взаємодії, співробітництва мусульманських організацій різних шкіл. Про це казали, зокрема, відомий польський науковець, співробітник Інституту Сходу історичного факультету Познанського університету Маріуш Маршевський, професор Олександр Саган (відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Сковороди Національної академії наук України), вже згаданий Михайло Якубович, представник Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов (Інститут сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України), професор Сейфулла Рашидов, керівник Київського центру міжкультурної комунікації та інші.
Більш як сорок підписів представників ісламських релігійних і громадських організацій та об’єднань було поставлено під Хартією. Перед тим, як поставити підпис, кожен представник виголосив невелику промову, якою ще раз підтверджував згоду громади, що делегувала йому право говорити від особи всіх її членів, з Хартією та обґрунтовував рішення своїх одновірців. Деякі з них, представники котрих не мали змоги бути особисто присутніми на процедурі підписання, підтвердили своє приєднання до Хартії окремими листами. Серед них — і лідер українських шиїтів Сабунчі.
Скориставшися нагодою присутності на заході представників переважної більшості мусульманських організацій України, муфтій Духовного управління мусульман Криму на материковій Україні Айдер Рустамов озвучив пропозицію щодо створення Ради мусульман України. Ідея була схвально сприйнята присутніми.
Серед запитань, які мали змогу поставити представники ЗМІ після урочистої процедури підписання документу, було й таке: чи передбачає Хартія більш тісну взаємодію з мусульманськими діаспорними організаціями в Україні або діаспорними спільнотами України за кордоном. Відповідь озвучив муфтій шейх Саід Ісмагілов:
— Мусульманські організації України вже ведуть діалог та співробітництво з національними діаспорами в Україні та із закордонними мусульманськими об’єднаннями. Я думаю, що підписання цієї Хартії спонукає мусульман України ще більше та активніше співпрацювати з діаспорами в Україні, з іноземними мусульманськими організаціями.
На запитання журналістів — чим ризикують підписанти Хартії, якщо в своїй діяльності вони відступлять від принципів та положень цього документа,
— Приєднання до Хартії — це справа добровільна, нікого ніхто не примушує. Людина бере на себе відповідальність не лише перед своїми одновірцями, перед спільнотою, але й перед Всевишнім Аллагом! Тож якщо ми погоджуємося на певні принципи — мусимо їх дотримуватися. Всевишній Аллаг в Священному Корані каже: «Дотримуйтесь договорів, адже за договори, які ви підписали, з вас буде спрошено».
Нагадаємо, як виходить з оприлюдненого раніше тексту Хартії, цей документ, зокрема, стверджує, що мусульмани України рішуче підтримують суверенітет України, її незалежність, а також територіальну цілісність, визнають усі права та обов’язки, які передбачає українське громадянство. Незважаючи на приналежність до різних національностей, мусульмани розглядають себе як повноцінних учасників суспільного життя України, беруть участь, зокрема, і в політичному житті країни тощо. Також Хартія чітко окреслює ставлення послідовників Ісламу до дотримання прав і свобод людини, незалежно від її статі, раси, національності, громадянства, релігійної приналежності; також в документі прописано, що Іслам поважає національне та культурне різноманіття народів, що його сповідують.