З 10 грудня в столиці Турецької Республіки перебували українські і кримськотатарські активісти в особі кримських адвокатів Едема Семедляєва та Еміля Курбедінова, заступника Координатора громадської організації «КримSOS» Євгенії Андреюк, колишнього політв’язня Геннадія Афанасьєва, а також творця і координатора «КримSOS» Таміли Ташевої.
Протягом декількох днів в рамках Міжнародного дня прав людини українська делегація взяла участь відразу в декількох важливих подіях. Так, в Анкарі була відкрита фотовиставка російського журналіста і фотографа Андрія Наумлюка під назвою «Гібридна Депортація», а потім відбулися панельна дискусія і конференція, присвячені порушенню прав людини та злочинам проти людяності на території незаконно окупованого Росією півострова Крим.
Українські та кримськотатарські активісти в рамках візиту переконалися, що Республіка Туреччина залишається принциповою у своїй позиції щодо Криму. Про це йдеться в матеріалі видання QHA.
За словами Геннадія Афанасьєва, незважаючи на спроби проросійських структур всіляко перешкоджати проведенню запланованих заходів, українська делегація все ж змогла розповісти представникам міжнародних дипломатичних місій і турецького уряду, а також небайдужій громадськості про порушення прав людини на окупованому півострові і репресії «влади» проти кримських татар та українців.
— Ми вперше донесли таку величезну кількість інформації. Люди не йшли із залу, уважно слухали, а представники турецького Міністерства закордонних справ Туреччини все записували протягом п’яти годин. Після закінчення виступів ми навіть не встигли відповісти на всі запитання, оскільки часу просто не вистачило. Люди були зацікавлені, і ця зацікавленість стимулює нас працювати далі. І ми розуміємо, що дійсно маємо в особі Туреччини хорошого союзника і партнера, — підкреслив Геннадій Афанасьєв.
Заступник координатора громадської організації «КримSOS» Євгенія Андреюк, в свою чергу, підкреслила, що міжнародні акції як від українських активістів, так і від активістів за межами України мають важливе значення в такій тяжкій ситуації.
— Стало очевидно, що міжнародна солідарність та акції як в Україні, так і за її межами дуже важливі. Чим більше уваги ми можемо залучити до того, що в Криму страждають люди, тим більший тиск на Росію, і тим більше це висвітлюється прожектором. Таким чином, окупаційна влада вже не може діяти так, як хотілося б їй: довільно і репресивно.
Позиція Туреччини щодо кримського питання неодноразово озвучувалася політичною верхівкою країни. На думку кримського адвоката Еміля Курбедінова, ця позиція справедлива та об’єктивна, хоча, в той же час, може бути комусь незручною:
— Я бачу, що Туреччина непохитна і принципова в позиції з певних питань, які хвилюють нас. Це питання кримських татар, питання Республіки Крим. Цю позицію видно, які б стосунки не будувалися між Анкарою і Москвою. Вона може і незручна для когось, але вона справедлива і об’єктивна, — додав він.
Як повідомляло QHA, проросійські структури в Анкарі намагалися зірвати конференцію, яка проходила в Університеті економіки і техніки з представниками міжнародних дипломатичних місій і представниками турецького уряду.