Про страшні страти офіцерів і солдатів
Військовий кухар Асім Джуневтов приховав своє національне походження і деякий час ще прослужив Криму. Після 18 травня минув якийсь час, і він отримав наказ їхати з помічником у відрядження до військових будівельників на
«Вранці рано я піднявся, щоб закип’ятити чай. Поруч з цим будиночком на
Пішов до котла, до мене підійшли два солдати, просили пити. Я дав їм чай холодний, вони пили. А я в свою чергу почав запитувати, хто були ті страчені? „Кримські татари, офіцери, почали вимагати свою сім’ю, підняли шум у Сімферополі, їх там заарештували, відразу засудили до розстрілу. Серед них було 5–6 осіб росіян [йдеться про змішані,
Майже такий самий інцидент повторився через рік, високо над берегом між Гаспрою і Місхором, свідком став старий росіянин з місцевих. Там групу кримськотатарських офіцерів зіштовхнули з обриву в море живими.
„Зазвичай такі страти, кажуть, відбувалися у 1945–46 рр., коли демобілізовані офіцери, не знайшовши своїх рідних у Криму, висловлювали обурення несправедливістю скоєного. Таким пропонували зібратися у певний день, нібито допомогти їм виїхати до місць висилки, знайти сім’ї, але вивозили їх на розстріл“.
Схожа, але не у всіх деталях, розправа сталася у зовсім іншому краю Криму. У Судацькому районі, поблизу Туака, групу кримських
Набагато пізніше закінчення депортації стався розстріл в Корбекулі, біля стіни сараю для висушування фруктів. Свідки, цього разу не татари, розповідають, що в офіцерів ордени і медалі не були зняті, виблискували на сонці до останньої хвилини. Оскільки страта проходила не у глухому лісі чи на пустельному узбережжі, то за нею багато хто спостерігав, і подробиць збереглося більше. Серед 7 осіб розстріляних 2 — Арнаутов і Подош — були місцевими, їх упізнав у обличчя корбекульський пастушок, російський хлопчик Володя Шеленга, що
Повідомляють, що в 1945 році велика група середніх і старших
Ще одне свідчення — про розстріл на схилі Бабугану, куди офіцерів привезли прямо з Сімферополя; ще одне, того ж роду, — про бійню біля села Топли, а скільки подібних акцій було проведено більш професійно, тобто абсолютно таємно?
Полковник Решат Садреддінов згадує, як після капітуляції Німеччини підрозділи, в яких він перебував, перекинули в Австрію. Тоді і вдалося отримати звільнення, щоб поїхати в Акмесджит. Те, що він побачив там, вразило: ніде не було жодного кримського татарина. Зопалу він попрямував до будівлі НКВС, одягнений по формі, в орденах, медалях, з нагородним „ТТ“.
— Приходжу туди, а там сидить якийсь лейтенант. Я на нього накинувся: як так, чому? Він мені у відповідь починає щось викручуватися, а я думаю, застрелю його, сволоту. Вихоплюю пістолет. І тут хтось ззаду дає мені команду:
— Кругом! Вийти з кабінету!
Я виконую команду, виходжу. А потім підходить до мене якийсь чоловік і каже: „Такі, як ви,
За три дні Решат Садреддінов з’ясував, що його рідні знаходяться в Узбекистані, в місті Бекабад. Приїхавши туди, він знайшов їх в землянках, голодних і хворих.
Аніфе Шевкієва розповідає про те, як її чоловік, старший лейтенант Ібраім Шевкієв, був свідком розстрілу групи кримськотатарських офіцерів між Новоолексіївкою та Джанкоєм. Склад зупинили і наказали всім кримським татарам вийти з нього. Ібраім Шевкієв був без ноги, на милицях. Кілька офіцерів, коли їм сказали, що в Криму їх сімей вже немає і їм треба їхати в Середню Азію, почали обурюватися. НКВСівці відвели їх у бік і розстріляли. Також Ібраім Шевкієв розповідав, що деяких кримськотатарських льотчиків, які висловлювали обурення тим, що поки вони проливають кров на фронтах, їх сім’ї вигнали з будинків і відправили вмирати на чужину, посадили в бочки і скинули з літаків.
Доля солдат, чиї частини стояли в Криму, була іншою. Усеінов Асан з Узунджи (Балаклавський район), що служив у Приморській армії, згадує: «Після 18 травня мені перестали довіряти…. Я почав помічати, що за мною стежать. В один день мене викликав старшина і сказав: «Беріть продукти, ви поїдете в іншу частину, в артполк». Я здав автомат, а продукти не взяв. Мій попутник, старший сержант, привів мене в т. зв. артполк, розташований за Сімферополем і обгороджений колючим дротом. Тут мені дали новий одяг. В цьому полку зібрали з усього Криму кримських
До нас вийшов генерал (заст. Берії), ми не дали йому говорити, почали кричати, щоб прибрали від нас оточення. Генерал дав команду прибрати… і звернувся до нас з такими словами: «Ваші родини знаходяться в Середній Азії. Вибачте, у нас не було можливості розібратися з ними. Ви зараз без
Незважаючи на брак інформації, яка дійшла до нас, вже зараз можна зробити деякі обережні висновки. Судячи з усього, страти татарських офіцерів заздалегідь не планувалися — кілька десятків кримськотатарських солдатів та офіцерів, які лежали в кримських госпіталях, після одужання були благополучно відправлені у середньоазіатське заслання. Розстріли ж, скоріш за все, були спровоковані наполегливістю і послідовністю вимог бойових офіцерів (судячи з усього, їх накопичилося в Криму несподівано багато), які, напевно, користувалися симпатією таких самих, як і вони, фронтовиків — російських офіцерів. Ці кримськотатарські групи грамотно і наполегливо вимагали скасування постанови про депортацію, яка не мала жодної правової основи і суперечила радянській Конституції — все це було дуже серйозно. Тоді, очевидно, і було ухвалено якесь рішення про їх «знешкодження» звичайним для каральних органів методом. Відповідне розпорядження було, очевидно, розіслано в райвійськкомати Криму. Цей висновок випливає з того, що апарат саме РВК був єдиним виконавцем зазначеної акції. Подальше наукове розслідування, безумовно, уточнить цю картину, зображену тут у найзагальніших рисах.
Роздуми над долею обох невеликих груп кримських татар, що відкололися від основної маси народу, і тих мирних жителів, що залишилися на Батьківщині після депортації, і бойових офіцерів, котрі прорвалися на півострів набагато пізніше завершення «етнічної чистки» Криму, приводять до схожих висновків. І перші, і другі не могли не усвідомлювати, що кидають виклик сталінському режиму, виклик не просто небезпечний, але що веде практично до невідворотного смертельного результату.
Що керувало цими гордими людьми, що саме було сильнішим природного і владного інстинкту самозбереження, сильніше навіть любові до ближніх, на вічну розлуку з якими, вони знали, себе прирікають? На це запитання не може бути двох відповідей: це було могутнє почуття любові до Батьківщини, до Криму, яку вони не могли (не хотіли?) подолати. Це було саме те почуття, через яке декількома роками потому почала розгоратися всенародна і багаторічна боротьба за Повернення. Це було почуття, якому зобов’язаний своїми досягненнями весь національний рух кримських татар за повернення на Батьківщину — до Криму.
Ібраім Воєнний
Джерело: Avdet.org