Організаційний комітет Всесвітнього дня вишиванки, який цьогоріч припадає на 18 травня, відмовляється від гучних святкувань, зосередившися на благодійних та просвітницьких акціях. Разом з цим оргкомітет закликає громадян України під час запланованих раніше заходів згадати про трагедію, що розпочалася в 1944 році саме 18 травня й тривала до початку
Про це оргкомітет пише в розміщенному в соцмережі Facebook зверненні:
— Цього року Всесвітній день вишиванки буде особливим. У 2017 році він припадає на 18 травня, яке щороку відзначається як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Адже саме 18 травня 1944 року радянська влада здійснила масову примусову депортацію кримських татар з їхньої єдиної історичної Батьківщини — Криму.
Українці теж знають, що таке геноцид, — це Голодомор 1932–33 років, внаслідок якого загинули мільйони українців.
Тому цього дня ми схиляємо голови на знак скорботи за жертвами депортації 1944 року та висловлюємо солідарність із кримськотатарським народом, представники якого нині вже понад 3 роки проживають в умовах тимчасової окупації Російською Федерацією.
У зв’язку з цим оргкомітет Всесвітнього дня вишиванки вирішив сконцентрувати свої цьогорічні заходи на благодійних та просвітницьких акціях, таких як «Народжені у вишиванках», «Вуличний етноуніверситет» та покази документального фільму про вишиті сорочки «Спадок нації», відмовившись від гучних святкувань.
Разом з тим, знаємо, що по всій країні заплановано безліч масових акцій до Всесвітнього дня вишиванки — концертів, флешмобів, козацьких забав. Розуміємо, що ці заходи студентські та молодіжні організації, культурні центри готували тривалий час, тому не можемо просити про їх скасування, але звертаємося з проханням до організаторів згадати про трагедію 1944 року, яку пережив кримськотатарський народ, представники якого цілковито підтримують територіальну цілісність нашої країни й усіма силами, незважаючи на масові обшуки в будинках кримськотатарських активістів в Криму, залякування, утиски з боку російських окупантів, продовжують боротися за повернення півострова під юрисдикцію суверенної і територіально цілісної України!
Ми також запрошуємо усіх вас одягнути 18 травня вишиванку, адже вишита сорочка — це не просто красиво. Вона є символом нескореності, свободи та самоідентифікації українців, нашою духовною бронею, а також політичним символом солідарності з Україною у світі, — йдеться у зверненні оргкомітету Всесвітнього дня вишиванки.