В «Укрінформі» представили цьогорічну комунікаційну кампанію Міністерства інформаційної політики України, приурочену до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Під час презентації було озвучено перелік скорботних заходів, які відбудуться 17 і 18 травня в Україні, зокрема і в Криму.
Як повідомляє Укрінформ, головою організаційного комітету з проведення траурних заходів є член Меджлісу кримськотатарського народу Різа Шевкієв, який, зокрема, заявив:
— 18 травня о 12 годині на всій території України, зокрема і в Криму, відбудеться подання звукового сигналу з хвилиною мовчання на знак пам’яті про жертв геноциду кримськотатарського народу. У Криму ми також закликали народ вийти на вулиці і провести молебень біля своїх будинків, а також покласти квіти до пам’ятних місць, встановлених для вшанування пам’яті жертв депортації.
Крім того, він повідомив, що в Києві в театрі Національної опери цього дня о 16 годині відбудеться
18 травня о 18 годині почнеться мітинг на Майдані Незалежності, а о 20:00 демонструватиметься прем’єра художнього фільму Ахтема Сеітаблаєва «Чужа молитва».
Напередодні, 17 травня, о 18 годині на Майдані Незалежності за участю кримськотатарської молоді пройде перфоманс, приурочений до подій
Окрім Києва, відзначив член Меджлісу, підготовка скорботних заходів проходить у багатьох містах України — Херсоні, Львові, Вінниці, Чернігові, Житомирі, Одесі та інших.
Шевкієв закликав киян підтримати кримських татар, прийшовши на мітинг пам’яті жертв геноциду.
— Ваша участь підкреслить значення нашого народу в звільненні Криму від окупації, — відзначив він.
На своїй сторінці в соцмережі Facebook перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар написала про комунікаційну кампанію:
— Вона не про політику, не про стосунки держав, вона про Людину, яка завжди несе величезні втрати через злочин. Злочин Депортації, злочин Голодомору, злочин Голокосту. Злочини не знають національності, географії, статі, віку.
— Після депортації радянська влада відбирала навіть право на пам’ять, назвавши кримських татар, які воювали на фронті, зрадниками. Сьогодні окупаційна влада РФ знову відбирає пам’ять, заборонивши кримським татарам збиратися разом, як це було десятки років, читати молитву, пригадувати минуле та шукати сили на майбутнє. Натомість нам на своїй Батьківщині пропонують відзначати у пілотках та колорадках різні офіційні святкові дні, затверджені Кремлем, де є «злагода всіх народів». Але то така «ЗЛАгода», де кримським татарам відведене місце «почесного гостя» без права впливати на процес, де десятки кримських татар викрадено, ув’язнено.
Без України вільний Крим неможливий. Без колективного суспільного перезавантаження та домовленості виправляти помилки щодо корінного народу, ставлення до якого, здебільшого, виходило з фобій та стереотипів різного плану, майбутнє півострова приречене на «замкнуте коло» історичних уроків, що не можемо вивчити. Я за нові підходи, нове бачення, нове відчуття, нові стосунки, нову спільну сучасну історію, де не має місця злочинам депортації, окупації, репресій, — заявила Еміне Джеппар у своїй публікації.
Довідково:
18 травня 1944 року за рішенням Державного комітету оборони СРСР з Криму в Узбекистан і сусідні райони Казахстану, Таджикистану і в деякі регіони РРФСР були депортовані кримські татари. Всього було виселено 238,5 тис. представників кримськотатарського народу, без урахування демобілізованих військових. У результаті депортації загинуло понад 46% кримськотатарського населення, серед яких половина — це діти до 18 років.
12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримчан і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.