Управлінням Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини оприлюднена вісімнадцята «Доповідь про ситуацію з правами людини в Україні за період 16 лютого — 15 травня 2017 р.», підготовлену за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).
Як відзначають автори документа, не всі нові випадки відображені в цьому звіті, оскільки УВКПЛ прагне підтримувати високі стандарти захисту окремих осіб через суворе дотримання принципів конфіденційності та інформованої згоди. Кілька потерпілих і свідків, опитаних Управлінням, не захотіли ділитися необхідною інформацією або ж не дали свою згоду на публікацію даних у відкритих джерелах, побоюючись переслідування.
— За відсутності доступу до Криму УВКПЛ продовжувало стежити за ситуацією з правами людини зі своїх офісів на материковій частині України, керуючись резолюціями Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 68/262 та 71/205. У цьому контексті було відзначено, що стосовно членів кримськотатарської громади було винесено кілька судових рішень, що порушують гарантії справедливого судового розгляду. Також були зафіксовані грубі порушення права на фізичну і психічну недоторканність на основі інтерв’ю, проведених з 12 засудженими, що раніше перебували у Криму і в Російській Федерації. 1 квітня 2017 року розпочалася щорічна кампанія з призову в армію Російської Федерації, яка, що стосується кримчан, порушує міжнародну заборону на військову службу в збройних силах держави-окупанта. УВКПЛ також проаналізувало недавні рішення, що зачіпають майнові права в Криму, і зі стурбованістю відзначило дедалі менші можливості для української мови як мови навчання в освіті, — йдеться в 12-му пункті документа.
ООН нагадала Росії, що Міжнародний суд виніс постанову про неприпустимість заборони національних представництв кримських татар, зокрема Меджлісу кримськотатарського народу:
— 19 квітня 2017 року Міжнародний суд виніс свою постанову про тимчасові заходи у справах, порушених Україною, прийшовши до висновку про те, що Російська Федерація повинна утриматися від збереження або запровадження обмежень щодо представницьких установ кримськотатарської громади, зокрема Меджліс, і забезпечити доступність освіти українською мовою.
Повністю документ російською мовою доступний за посиланням.