У всьому світі зростає попит на халяль-туризм

У всьому світі зростає попит на халяль-туризм
12.02.2018
Оцініть статтю: 
(722 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Авіакомпанія AirAsia в лютому закликала уряд Філіппін активніше розвивати послуги, пов’язані з халяль-туризмом. Приводом став недавно запущений прямий рейс, який з’єднує філіппінський Давао і малайзійську столицю Куала-Лумпур, але в авіакомпанії підкреслили, що вигідно це буде для всього регіону країн АСЕАН. Тим часом ринок мусульманського туризму вже сьогодні налічує мільярди доларів. Лідирує тут азіатський регіон, але приєднатися до нього прагнуть й інші країни.

Про це повідомляє портал iz.ru, який також проаналізував тенденції на ринку халяль-туризму.

Аудиторія потенційних споживачів послуг халяльного туристичного бізнесу велика, пише видання. У всьому світі Іслам сповідують близько 2 млрд людей.

Якщо перші халяль-готелі відкривалися, передусім, у мусульманських країнах (Туреччині, Індонезії, ОАЕ), то зараз їх географія активно розширюється. В Японії, яку топ-менеджмент AirAsia поставив Філіппінам у приклад, уряд доклав чималих зусиль, щоб зробити країну привабливою для тих, хто сповідує Іслам. Власникам місцевих ресторанів і магазинчиків навіть роздавали спеціальні пам’ятки, в яких говорилося, як поводити себе з гостями з мусульманських країн, щоб вони відчували себе комфортно.

Під ширшим кутом на перспективи халяль-туризму однією з перших подивилась Туреччина. Саме там на початку 2010-х років почали відкриватися спеціалізовані мережі готелів. Передбачалося, що вони дозволять сім’ям, що сповідують Іслам, позбутися необхідності вибирати між релігійними нормами і можливістю відпочити на курорті. Одна з них проголосила ємний слоган «Сонце, море і халяль!».

Головні вимоги до таких готелів — відсутність алкоголю на його території, халяльне меню, наявність розкладу намазів і килимків для молитов в готельних номерах. Крім того, під час посту персонал повинен бути готовий, наприклад, сервірувати сніданок для постояльців вночі.

Але перше правило таких курортних готелів — роздільні пляжі і басейни для жінок і чоловіків. У більшості з них постояльці різних статей взагалі зустрічаються тільки за сніданком, обідом або вечерею, якщо, звичайно, вони не приїхали на відпочинок разом.

Серед додаткових опцій — закриті кабінки на пляжах, де жінки можуть загорати не тільки в купальниках, а й топлес. А також, наприклад, спеціальні молитовні кімнати і навіть оголошення про час молитов, повна відсутність музики в готелі або спеціалізовані релігійні екскурсії.

Мусульманська туріндустрія розвивається майже аналогічно традиційному туристичному ринку. Тут теж більше не обов’язково купувати тури в агентствах, щоб бути впевненим, що потрапиш в халяль-готель. В інтернеті з’явився сайт HalalBooking, що за назвою і дизайном дуже нагадує популярний букінговий онлайн-гігант. Тут можна самостійно підібрати і забронювати готель, при цьому в описі детально обговорюються доступні послуги: наприклад, наявність роздільного басейну або доступність халяль-меню не тільки на території готелю, але і в довколишніх ресторанах.

В описі сайту йдеться, що він був заснований в 2009 році групою «далекоглядних мусульман», що раніше обіймали високі посади в компаніях, пов’язаних з туризмом, або просто в великих міжнародних корпораціях.

Крім пляжного відпочинку, з якого починалася ця індустрія, в списку є і термальні SPA-центри, і гірськолижні курорти. Середня ціна представлених готелів — близько $ 100 за ніч. Халяль-вілла на одному з екзотичних напрямків обійдеться в $ 400–500 за ніч. Переважають пропозиції в Туреччині, ОАЕ та Індонезії. Але можна знайти, наприклад, готель на гірськолижному курорті в Швейцарії ($ 326 за ніч — приблизно стільки ж той самий готель коштує і на звичайних сайтах з бронювання), міський готель в Парижі (від $ 100 до $ 200 за ніч) або санаторій в Словенії. У трьох останніх, правда, халяль-обслуговування надаватимуть за спецзапитом — ділити басейни та сауни на жіночі і чоловічі ніхто не обіцяє. Тобто взагалі йдеться про звичайні готелі, готові підлаштовуватися під смаки клієнтів. Також можна знайти готелі в Італії, Іспанії, Великобританії, Танзанії або Марокко.

Майже 10 років тому британське агентство Crescent tours стало одним з перших турагентств, які поповнили свої каталоги турецькими халяльними курортами. Тепер на його сайті можна знайти халяль-пакети з назвами на кшталт «Незабутня Іспанія», «Класична Боснія» або «Чари Бангкока». Клієнту гарантується не тільки халяльне харчування і наявність Корану в готелі, а й дотримання законів шаріату на всіх етапах подорожі — від прибуття в аеропорт і до відльоту.

На тлі запальних дискусій про допустимість буркіні на популярних пляжних напрямках, халяль-тури для мусульман, які дотримуються більш суворих правил, можуть стати ефективним способом уникнути конфліктів або непорозумінь з іншими відпочивальниками або співробітниками готелів.

Ще більше в таких готелях зацікавлені жінки, які сповідують Іслам. Багато мусульманок не можуть з’явитися в купальнику перед сторонніми чоловіками. У халяль-готелях вони мають можливість загорати в своє задоволення, що теж впливає на популярність таких пропозицій.

Зростання жіночого мусульманського туризму — один із головних трендів 2018 року за прогнозами спеціалізованого аналітичного агентства CrescentRating.

Слідом за успіхом халяль-туризму почався сплеск інтересу до халяль-сертифікації в цілому. Роттердам став першим містом в Європі, який отримав халяль-сертифікат для цілого порту (за документом довелося звертатися до уряду Малайзії). Сама Малайзія активно експортує відповідний законам шаріату аспірин, шоколад і рідину для ополіскування рота. В Індонезії виробляють халяль-косметику.

Великі компанії на зразок Cadbury або Nestle відкривають власні заводи, на яких випускають продукцію халяль. У 2016 році Китай оголосив про плани створити гігантський «халяль-парк», який здатний залучити виробників продуктів з мусульманських країн, а також оголосив про намір збільшити потік туристів, які сповідують Іслам. Рішення тим більше несподіване, як зазначає Bloomberg, враховуючи, що Китай є світовим лідером зі споживання забороненої Кораном свинини.

Нагадаємо, в Україні також є напрацювання для туристів-мусульман: одна з туристичних компаній Києва, звернувшись за допомогою до фахівців центру сертифікації «Халяль», розробила напрямок HalalKarpaty

 
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.