Недільного вечора 5 серпня кілька юнаків і дівчат провели біля виходу з метро на Хрещатику невелику акцію, спрямовану на подолання стереотипів й упереджень проти ісламу та його послідовників: вони стояли з плакатом, напис на якому «Що таке іслам: став запитання про Коран» запрошував перехожих до діалогу.
Людей, яких дійсно зацікавив напис і які вступили у розмову, було чимало. Звучали різні запитання — іноді вони свідчили про те, що упередження про іслам і мусульман все ще живі, що перекручена інформація про релігію Пророка глибоко пустила коріння у свідомість багатьох співвітчизників. Але той факт, що люди хочуть дізнатися про віровчення та його послідовників «з перших рук», вселяє надію: міжрелігійний, міжкультурний, міжетнічний діалог можливий!
Кореспондент видання «Іслам в Україні», побувавши на місці подій, звернув увагу на те, що хоча учасники акції є членами громадських організацій, що входять до Всеукраїнської асоціації «Альраід», на плакаті був позначений хештег американської громадської мусульманської організації Mercy for Manking (MFM, «Милість для людства»). Ситуацію роз’яснив завідувач відділу ознайомлення з культурою та історією ісламу ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» Тарик Сархан, що також брав участь в акції:
— Шейх Амр ель-Самні (дуже відомий імам, який проводить потужну просвітницьку діяльність в Америці), який нещодавно приїжджав (27 липня 2018 р.) до нас у гості, ознайомив нас із діяльністю своєї Всесвітньої організації Mercy for Manking. Вона почала працювати в 2011 році і сьогодні має філії не тільки в різних штатах США, а й в Латинській Америці, в країнах Європи та Африки. Нині ж він має намір відкрити свою філію тут, в Україні. Милість (або милосердя) для всіх світів — саме так в Корані Всевишній називає пророка Мухаммада, таке ім’я носить й організація цього шейха. Головний її девіз: ділись прекрасним посланням ісламу з іншими. У нас з ним був укладений культурний договір про те, що ми проводитимемо такі акції спільно з ними або самі, але від їх імені.
Яка ж головна мета подібних акцій?
— Головна мета цієї акції в точності збігається з їх головним девізом. Наша мета — ознайомлення людей, громадян України на українських вулицях з прекрасним обличчям ісламу, про яке рідко говорять в засобах масової інформації. Ми повинні доносити до людей інформацію доступною для них мовою, не просто роздавати брошури, а давати можливість їм самим підходити, проявляти ініціативу.
Тобто учасники акції ні до кого не пристають, не хапають за руки, а просто стоять з плакатом, що закликає до діалогу?
— Абсолютно правильно. Наші акції проводяться абсолютно мирним і ненав’язливим способом. Ми, ні до кого не пристаючи, нікого не «дістаючи», просто даємо людям цю можливість — поставити запитання і почути відповідь.
Це вже не перша акція, наскільки я знаю. Тема кожної одна і та сама, як і напис на плакаті?
— Ми тримаємо плакат, напис на якому містить головну тему, про яку можемо говорити. Іноді плакати мають такі написи, як «Я люблю Ісуса, тому що я мусульманин» або «Що таке іслам: став запитання про Коран», тобто різні девізи, які зацікаувлюють людей. Звичайно, в Україні більшість сповідує християнство, саме тому одна з цілей цієї акції — знайомити людей з тим, скільки спільного, скільки базових основ збігаються в ісламі і християнстві, щоб вони могли зрозуміти, що ми насправді не чужі один одному і можемо як брати, як друзі пліч-о-пліч підтримувати один одного і разом будувати майбутнє нашої України.
Як довго ви готові виходити на вулиці столиці з закликом до діалогу?
— Ці акції триватимуть, ІншааЛлах, і проводитимуться щонеділі тут, в Києві, постійно.
Довідка:
Mercy for Mankind — організація, діяльність якої спрямована на те, щоб привернути увагу до глобальних проблем: насильства в сім’ї, жорстокого поводження з дітьми та зловживання психоактивними речовинами. «Наша місія — надихати діалог і долати розрив між людьми всіх релігій, беручи участь в здоровому дискурсі. Ми — позитивний голос мусульман, які поділяють прекрасне послання ісламу з людством».